Smartfóny dnes používajú miliardy ľudí po celom svete. Tieto drobné osobné zariadenia slúžia ako nápomocní osobní asistenti, vďaka ktorým sme neustále v spojení so svetom, dokážeme s nimi vytvárať nádherné fotografie a v čase, keď sa nudíme, si môžeme na ich veľkých displejoch zahrať kvalitné hry.

Je zaujímavé, že ľudia si podľa najnovšieho prieskumu, ktorý zverejnila analytická spoločnosť Canalys, stále viac kupujú drahšie verzie smartfónov. Medziročne narástol trend výberu 500+ dolárových zariadení (bez DPH) až o 4,7 %, čo určite nie je zanedbateľné číslo.

Rovnako však treba zdôrazniť, že celkové predaje smartfónov, kam radíme aj tie lacnejšie, poklesli až o 13,3 %. Môže za to najmä inflácia, ekonomická kríza, rastúca cena energií či zdražovanie rôznych služieb. Ľudia jednoducho začínajú viac rozmýšľať nad tým, čo s peniazmi a stále menej ochotne ich investujú do mobilných zariadení.

iPhone rozdupal s Android

iPhone 14 pro
Zdroj: Unsplsh / Felix Fischer (úprava redakcie)

Spoločnosť Canalys sa pozrela aj na to, ktoré konkrétne modely za cenu nad 500 $ sa počas Q1 2023 predávali najlepšie. Vytvorila zoznam TOP 15 zariadení, ktorému jasne kraľuje spoločnosť Apple so svojim iPhonom.

Z celkového počtu obsadila až 7 priečok, pričom iPhone sa ocitol na TOP 6 priečkach až päťkrát. Najpredávanejší smartfón na svete bol v sledovanom období iPhone 14 Pro Max, ktorý sa predával za základnú cenu 1 449 €, no dnes už ho zoženiete od cca 1 150 €. Vôbec teda nejde o lacné zariadenie.

Prekvapil aj iPhone 13, ktorý je zdá sa stále štvrtý najpredávanejší smartfón na svete, hoci mal v čase vykonávania testu už 1,5 roka. Dôvodom je v tomto prípade cena, ktorá je o 100 € nižšia, ako zaplatíte za trochu úspešnejší a veľmi decentne vybavenejší iPhone 14. Toto zariadenie Apple oficiálne predáva od 899 €, no v súčasnosti sa dá zohnať aj za 700 €.

Toto bol najpredávanejší Android 

Najúspešnejším zariadením s operačným systémom Android bol potom relatívne nový Samsung Galaxy S23 Ultra, ktorý firma predstavila len vo februári 2023.

Toto zariadenie je hlavným konkurentom pre iPhone 14 Pro Max a preto nie je prekvapením, že dosiahlo slušnú piatu priečku, čím sa zaradilo medzi iPhone 14 Plus a iPhone 13. Rovnako je ale priaznivá aj jeho cena. Dnes sa pohybuje tesne nad hranicou 1 000 €, vďaka čomu sa ku nemu vie dostať takmer každý.

Kompletný rebríček nájdete spolu s grafom na obrázku pod týmto odstavcom. Dajte nám vedieť do komentára, či a aké zariadenie ste si v priebehu Q1 2023 zadovážili vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Prečítajte si tiež  Apple zverejnilo výsledky za obdobie Q1 2021. Zarobilo o tretinu viac ako minulý rok a dosiahlo rekord
Najpredávanejší telefón na svete
Zdroj: Canalys

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -