O dostupnom iPhone SE 2. generácie píšeme v našej redakcii pomerne často. Ponúknuť výkonný čip, kvalitný fotoaparát a operačný systém iOS za 479€ bol jednoducho skvelý nápad. Napriek už dnes priaznivej cene (v porovnaní s inými iOS zariadeniami) môže ísť Apple ešte nižšie. iPhone SE 2020 by sa tak mohol dostať na 349$ (429€). To by nebolo zlé…

iPhone SE 2. generácie môže byť ešte lacnejší.

Analytici z banky Piper Sandler sa domnievajú, že cupertinský gigant bude skôr či neskôr znižovať cenu svojho základného modelu. Dôvodom má byť oslovenie nových zákazníkov, ktorí dnes fungujú na platforme Android. Hoci je iPhone SE 2. generácie relatívne dostupný, 399$ (479€) je v svete konkurencie dosť vysoká čiastka. Za podobné peniaze získate iný smartfón s OLED (edge-to-edge) displejom, 5G či obrovskou kapacitou batérie.

Aj keď by možno zákazníci Androidov chceli iOS vyskúšať, neurobia to, nakoľko im príde iPhone stále drahý. No a to sa môže zmeniť. Podľa odhadov analytikov má jablková spoločnosť na tomto zariadení približne 54% zisk. Je to oveľa viac ako v prípade iných produktov, kde sa bavíme o priemernom zisku na úrovni 30,4%. Existuje tu teda rozsiahly priestor na to, aby firma znížila cenu, no zároveň výrazne neovplyvnila svoju priemernú maržu.

Haptic Touch na iPhone SE 2 nepodporuje to, čo na ostatných modeloch funguje.
iPhone SE 2

Odhady hovoria o tom, že by mohla základná cenovka klesnúť o približne 50$, na 349$. Nevieme, koľko by potom iPhone SE 2. generácie stál európskeho zákazníka, no na to, aby bola cena atraktívna, muselo by to byť zhruba 429€ (alebo 399€?).

Akonáhle by Apple predalo väčšie množstvo iOS zariadení zákazníkom konkurenčnej platformy, získalo by oveľa viac ako len peniaze za predaný smartfón. Marža na službách, ktoré momentálne firma ponúka (Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade, iTunes, AppStore atď…) sa pohybuje na úrovni 65,3%.

Keď teda vstúpi do ekosystému niekto nový, je to viac menej „dlhodobá investícia“. Na iOS sa oveľa ľahšie prichádza ako sa z neho odchádza. Je jednoducho perfektný. Cupertinský gigant by tak vďaka o niečo nižšej cene výrazne zväčšil používateľskú základňu. Samozrejme, že by na tom stále slušne zarobil…

Recenzia iPhone SE 2. generácie
iPhone SE 2. generácie môže byť ešte lacnejší. Apple tým zničí konkurenciu.

Prečítajte si tiež  Apple zaplatí Samsungu mastnú pokutu. Dôvodom je iPhone 12 mini a jeho slabé predaje
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.