iPhone SE 2. generácie je v predaji už skoro mesiac a to je dosť dlhá doba na to, aby používatelia vedeli zhodnotiť jeho klady a zápory. Napriek veľmi atraktívnej cenovke a výkonnému procesoru sa tu ale našla jedna vec, ktorá ma sklamala. Je to výdrž batérie.

iPhone SE 2. generácie. Kde vidím jeho najväčšiu slabinu?

Spoločnosť Apple urobila kus práce na recyklovanom a dostupnom iPhone SE 2. generácie. Toto malé kompaktné zariadenie sa mi veľmi páči a myslím si, že s ním bude v nasledujúcich rokoch množstvo zákazníkov spokojných. Tesne potom, ako sa začal predávať sme vás informovali o jeho pozoruhodných výsledkoch, čo sa týka batérie. Telefón poskytuje solídnu výdrž, aj napriek tomu, že je kapacita akumulátora prakticky rovnaká, ako v iPhone 8.

No a hoci s ním môžete pracovať približne o 1/4 dlhšie (v porovnaní s predchodcom), stále to nie je tak dlho, ako by sa od smartfónu v roku 2020 očakávalo. Rozumiem síce, že od iOS zariadenia za 479€ nemôžem dostať žiadne zázraky.

Apple ale urobilo naozaj veľa kompromisov, ktoré musí používateľ „prekúsnuť“. Keď už si teda tento model vyberie, automaticky predpokladá, že by mu mohol vydržať aspoň jeden celý deň „náročnejšieho používania“ bez vybitia. Ak sa to niekomu v praxi podarí, tak len veľmi tesne…

iPhone SE 2. generácie – poznáme presnú kapacitu batérie!
iPhone SE 2. generácie. Kde vidím jeho najväčšiu slabinu?

Som používateľom iPhonu 11 Pro a iPhone SE 2. generácie som mal v rukách na test vrámci jedného týždňa. Napriek mnohým nevýhodám oproti vlajkovej lodi som si rýchlo zvykol a adaptoval som sa na jednoduchší hardvér. Môj 11 Pro má skoro raz takú kapacitu batérie a bolo to cítiť každý deň. Kým som novinku používal bežným spôsobom, večer (22:00) som mal ešte približne 10% kapacity, čo považujem za príjemný výsledok.

Akonáhle som však urobil počas 18 hodín trochu náročnejšie procesy (alebo som ho len o niečo dlhšie používal), smartfón sa pýtal do elektrickej siete oveľa skôr (19-20:00). Takto by to nemalo byť.

Existujú riešenia v podobe rôznych nabíjacích krytov. Je to ale ďalšia investícia ktorú zrejme po kúpe dostupného smartfónu nechcete robiť. Myslím si, že sa inžinieri mohli posnažiť aj trochu viac. Stačil by 2000-2200 mAh akumulátor na to, aby to bolo dokonalé. Žiaľ o tom môžeme len snívať.

Na záver ešte dodám, že výdrž na iPhone SE 2. generácie nie je v tejto oblasti žiadna katastrofa. Bola to však asi jediná vec, ktorú som po týždni používania považoval za slabinu a trochu mi prekážala (možno za to mohol aj môj zvyk z iPhonu 11 Pro). Ak si ho chcete kúpiť, určite stojí za to. Nemôžete ale rátať s tým, že vám bez vybitia vydrží viac ako deň v „aktívnej službe“…

Prečítajte si tiež  Prostredie Apple Watch v iPhone je už realita!
3 dôvody, prečo si kúpiť iPhone SE 2. generácie.
iPhone SE 2. generácie. Kde vidím jeho najväčšiu slabinu?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.