iPhone SE prišiel na trh približne pred dvoma rokmi. Išlo vlastne o takú “reinkarnáciu” modelu 5/5S a dá sa povedať, že to bol úspešný krok. Dnes sa pomaly začína špekulovať, kedy a či vôbec príde jeho nástupca. Posledné informácie hovoria napríklad o tom, že sa ho dočkáme už onedlho. Prinesie 4,2″ displej a bude predstavený na tohtoročnej WWDC. 

iPhone SE 2 so 4,2″ displejom

Nové informácie od Čínskeho webu QQ, ktoré sa mierne líšia od dôveryhodného zdroja (KGI) hovoria o novom iPhone SE 2 ako o samozrejmej veci. Predstavený by mal byť vraj už na júnovej vývojárskej konferencii WWDC18 a priniesť by mal zaujímavú zmenu, 4,2″ displej. Otázne nateraz zostáva do akej miery máme týmto tvrdeniam veriť.

- Reklama -

Problém je totižto ten, že 4″ a 4,2″ je rozdiel, ktorý hádam bežný používateľ ani len nezaznamená. Iste väčší displej, je lepší displej ale v tomto prípade je to naozaj nepotrebná zmena. Navyše by bola aj poriadne nákladná. Netvrdíme, že pre Apple by to bol nejaký problém a ani to, že by to zásadnejšie ovplyvnilo cenu produktu avšak stále je lacnejšie vyrábať klasický 4″ displej (už od roku 2012) ako riešiť výrobu celkom nového. Jediné logické vysvetlenie, ktoré nám z tohto vychádza je to, že by teoreticky Apple prešlo v tomto prípade na technológiu OLED. Zase tu ale prichádza do úvahy otázka, na čo by to robilo, keď sme s Retinou stále spokojný a displej nebude na celej prednej strane?

Potom tu už len ostáva fakt, že by sa do SE-čka mohol pridať 3D Touch. Teoreticky by možno potreboval o čosi väčšie rozmery aby fungoval správne ale aj toto sa nám zdá byť veľmi málo pravdepodobné.

Nová generácia bude podľa nášho názoru kopírovať dizajn tej predošlej - svetapple.sk
Nová generácia bude podľa nášho názoru kopírovať dizajn tej predošlej – svetapple.sk

Predstavenie na WWDC18

Čo nám príde už omnoho viacej pravdepodobné je fakt, že Apple by svoju novinku mohlo predstaviť na vývojárskej konfernecii WWDC 2018, ktorá by sa mala odohrať niekedy počas júna tohto roka. Nebolo síce zvykom, že sme tu nachádzali nové produkty ale počas minulého roka sa všetko navždy zmenilo a Apple tu predstavil napríklad HomePod či nový iMac Pro. iPhone SE 2 by teda na tomto evente určite nebolo ťažké ukázať.

Koniec koncov, predstavovať ho až v septembri by bolo dosť kontraproduktívne a hlavne nelogické. Predsa len by prišlo na trh až príliš veľa nových iPhonov, konkrétne 4 a o model SE 2, ktorý by bol najslabší z ponuky by nikto nejavil záujem.

Predstavenie sa bude konať pravdepodobne počas tohtoročnej WWDC 18 - svetapple.sk
Predstavenie sa bude konať pravdepodobne počas tohtoročnej WWDC 18 – svetapple.sk

HW

S displejom s uhlopriečkou teda nesúhlasíme, s predstavením na WWDC18 súhlasíme a čo s treťou informáciou, ktorú nám Čínsky zdroj poskytol? Je ňou samotný HW zariadenia, teda to, čo sa bude skrývať pod kapotou. V súčasnosti ukrýva model SE gény iPhonu 6S, teda procesor, RAM a fotoaparát. Inak by to nemalo byť ani tento rok. SE 2 však neprevezme výkon iPhonu 8, akoby sa možno predpokladalo ale ešte staršieho iPhonu 7. Pôjde teda o chipset Apple A10 a koprocesor M10. Operačná pamäť by mala mať rovnako 2GB a kamera by mala prejsť taktiež miernym vylepšením.

Možno sa pýtaš, či to bude stačiť. Prečo doň nedá Apple niečo mernejšie? Sú to peniaze! iPhone SE 2 bude hrať najmä na tú finančnú nôtu a bude chcieť poskytnúť veľa muziky za relatívne málo peňazí. To znamená, že nemôže mať všetko najnovšie a najlepšie, čo Apple ponúka, pretože by sa to firme neoplatilo. Na druhú stranu, ak ma mať stále len 4″ displej, v podstate ten silnejší výkon ani len nebude potrebovať a oproti predchodcovi bude o generáciu výkonnejší. Dá sa teda povedať, že SE 2 bude poriadna mašina aj napriek tomu, že pôjde o najlacnejší iPhone.

Zo zadnej strany by si mal potom prevziať inšpiráciu z iPhonu 8/ Plus/ X. Hovoríme o sklenenom tele, ktoré sa stalo veľmi populárne počas posledných rokov. iPhone SE 2 by mal ponúknuť bezdrôtové nabíjanie. Príslušenstvo ale samozrejme jeho balenie postráda.

Takto nejako by mohol vyzerať model SE 2 - svetapple.sk
Takto nejako by mohol vyzerať model SE 2 – svetapple.sk

Zdorj: 9to5mac.com

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here