Apple predstavilo iPhone SE a zrazu sa začal celý svet pomerne dosť radovať. Cenu, ktorú si zaň totiž vypýtalo Apple v dolároch sme neočakávali ani v tých najväčších snoch a akonáhle nám ju vrcholoví manažéri prezradili, padli sme na zadok. 399$ za úplne nový iPhone? To je až neuveriteľné. Spojme si to ešte s tým, že prvý iPhone stál 499$ (pred 9. rokmi), zistíme, že SE bude super výhodná kúpa. Bude ňou aj u nás?

iPhone SE na Slovensku drahší? Zrejme áno.

Za posledné dlhé roky sme boli zvyknutí na to, že Apple ráta kurz trošku ináč ako iné spoločnosti. Je to vlastne veľmi jednoduché $=€. Platí to skoro pri všetkých produktoch a rozdiely v cene bývajú zväčša okolo 10-20$/€, pretože niekde spoločnosť musí platiť väčšie a niekde naopak menšie dane a podobne. Každopádne 399€ by vyzeralo na našom trhu úplne úžasne.

- Reklama -

Ľudia by okamžite nabehli do obchodov s elektronikou a tieto zariadenia by kupovali ako teplé rožky v Kauflande. Je však dosť možné, že sa tak nestane. Apple totiž pri novinke v Európe navýšil cenu. V Nemecku začína nový iPhone SE na čiastke 489€. To sa nám vôbec nepáči. Apple nie len, že zarobí na kurze medzi $=€ ale ešte aj zvýši cenu!

Snímka obrazovky 2016-03-21 o 21.35.52

Nemysli si, že sa však navyšovalo len v Nemecku. iPhony sú podstatne drahšie aj v susednom Česku, kde začínajú na sume 12 999kč, čo je v prepočte približne 480€. Nie je to síce dramatické zvýšenie ale tých 80€ urobí na papieri svoje a všetko vyzerá omnoho lepšie, keď je uvedená cenovka 399€ ako 489€.

Pri prvej cenovke má totiž človek pocit, že telefón stojí niečo okolo 300€ (aj keď v skutočnosti stojí 400€). Pri cene cca. 480€ už ale má človek pocit, že bude platiť 500€.

Uvidíme teda, ako to dopadne, keď budú zverejnené ceny aj pre Slovensko ale obávame sa, že minimálne zo začiatku predaja nebude toto zariadenie až také lacné. To nás samozrejme celkom mrzí ale žiaľ, je to v rukách vyššej moci. My môžeme len napísať článok.

touch_id_large

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.