iPhone SE je snom mnohých ľudí a mnohí z týchto ľudí už netrpezlivo čakajú na to, kým si budú môcť čerstvú novinku zakúpiť aj u nás, na Slovensku. Zatiaľ si ho ale kúpiť nemôžu a tak sú všetci závislí len na tom, čo im o novinke prezradíme. Máme pre teba ďalšiu zaujímavú správu. Tá správa sa týka batérie v novom iPhone SE. Už sme písali, že vydrží podstatne dlhšie ako v iPhone 5S, je ale akumulátor skutočne väčší? Áno, ale nie je to teda žiadne prekvapenie! 

iPhone SE vydrží dlho, má ale väčšiu baterku? My to vieme!

Skutočnú výdrž batérie nového menšie iPhonu SE už všetci dôverne poznáme. Oproti ostatným jablokvým telefónom je doslova brutálna a každý kto si tento telefón kúpi a pred tým vlastnil napríklad iPhone 6 alebo iPhone 5S svoju kúpu určite neoľutuje.

Hlavným dôvodom je to, že na jedno nabitie je možné pracovať s ním v rôznych aplikáciach až 10 hodín, čož je približne ten čas, ktorý človek so svojim telefónom strávi každý jeden deň.

Každopdáne na to, aby mohol mať telefón takéto fantastické čísla, museli v Apple niečo urobiť. Určite to totiž nie je náhoda. V prvom rade zväčšili batériu – v iPhone 5S, ktorý bol predstavený v roku 2013 sme mali možnosť zhliadnuť 1560 mAh akumulátor. To je samozrejme málo a podpisovalo sa to aj v praxi. Telefón pri náročnejších aplikáciach a úkonoch jednoducho nedokázal vydržať a percentá batérie klesli veľmi rýchlo ku dnu.

iPhone SE - svetapple.sk

Nový iPhone SE je na tom ale celkom ináč. Kapacita sa mu zväčšila, no tajomstvo jeho výdrže v nej určite nehľadajme. Nejde totiž o žiaden razantný rozdiel. Lepšie povedané, nejde skoro o žiaden rozdiel! Baterka tu má totižto len 1624 mAh, čo je síce viac, no 64 mAh určite veľa vody nenamúti. Tajomstvo fantastickej výdrže ale nájdeme celkom niekde inde (minimálne podľa nášho názoru).

Všetko je to v procesore Apple A9 a v koprocesore Apple M9, ktorý je extrémne energeticky šetrný. V súčasnej dobe sa výrobcovia procesorov zameriavajú presne na to a ako sa zdá, Applu sa to skutočne podarilo na výbornú.

Ako sme ale na to prišli? No ono je to v podstate jednoduché. Stačí sa pozrieť na iPhone SE ako taký a na všetky tie zmeny, ktoré oproti jeho staršiemu bračekovi, iPhonu 5S priniesol. Akonáhle sme zistili, že baterka je skoro rovnaká, nenašli sme lepší faktor ako procesor, ktorý by výdrž mohol ovplyvniť.

Čo si myslíš ty, bude 10 hodín záťaže na baterku každý deň dostačujúcich alebo by malo Apple ešte viacej zamakať na výdrži pri iPhone SE? Svoje názory a postrehy píš priamo pod článok do diskusie. Tešíme sa na ne!

iPhone SE - svetapple.sk

 

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here