Určite nebudeme klamať keď napíšeme, že iPhone sa podpísal pod obrovskú zmenu našich životov. Dnes si bez neho (a tak isto bez iných smartfónov) nevieme predstaviť ani jeden obyčajný deň. Toto je päť faktov, ktoré ste o ňom nevedeli (prvá časť).

Apple chcelo pôvodne vyvinúť tablet namiesto iPhonu. Doba mu však nepriala.

Steve Jobs iphone

Ak si myslíte, že Steve Jobs od začiatku plánoval predstaviť smartfón, tak ste na omyle. Pôvodne zadal technikom úlohu aby preskúmali myšlienku dotykovej obrazovky. Výsledkom mal byť tablet.

Problém bol žiaľ ten, že v tej dobe (cca rok 2005) neexistovali žiadne aplikácie a programy, ktoré by ho podporovali. Svet nebol na takéto zariadenie pripravený a Apple sa obávalo neúspechu (celkom objektívne).

Generálny riaditeľ však pri pohľade na prototypy usúdil, že vyzerajú veľmi dobre a namiesto toho zameral vývoj na smartfón. Výsledkom bol iPhone (2007), ktorý neskôr „vydláždil cestu“ iPadu (2010).

iPhone sa predával aj v roku 1998. Nepatril však Applu.

iPhone sa predával aj v roku 1998. Nepatril však Applu.

Keď počujete slovo „iPhone“, okamžite to vo vás evokuje názov, ktorý vymyslela spoločnosť Apple. Nie je to však celkom pravda. Po prvýkrát sa zariadenie s takým istým menom predávalo ešte v roku 1998. Stála za nim spoločnosť InfoGear.

Túto firmu neskôr získal technologický gigant Cisco Systems, ktorý mal v rukách všetky patenty (okrem iného aj spomínaný názov). Keď Apple v januári 2007 predstavilo svoj vlastný „iPhone“, okamžite prišla žaloba. Spor však netrval dlho. Obe strany ho vyriešili už 20. februára 2007…

Prečo je na každom prezentovanom zariadení čas 9:41?

Prečo je na každom prezentovanom zariadení čas 9:41?

Niekto si tento detail všimol už dávnejšie, iní si ho uvedomili až teraz. Pokiaľ sa pozriete na prezentačné videá a obrázky od spoločnosti Apple tak zistíte, že väčšina iPhonov zobrazuje čas „9:41“ (alebo „9:42“). Nie je to náhoda.

Keď Steve Jobs vystúpil na pódium a predstavil prvý iPhone, v San Franciscu bolo 9:42. Tvorcovia prezentácie mali všetko načasované na minútu presne a tak všade uviedli tento čas. Následne sa používal pri iPhone 3G (2009) a iPhone 3GS (2010).

Prišiel ale rok 2010 a firma ukázala prvý iPad. Oznámený bol o 9:41. Od tej doby sa „aktualizovaný“ čas používa pri všetkých iOS a iPadOS zariadeniach a už sa to zrejme nikdy nezmení…

Na začiatku ste si mohli kúpiť aj 4GB verziu. Stála „iba“ 499$. Prvý iPhone sa vypredal do pol hodiny!

Na začiatku ste si mohli kúpiť aj 4GB verziu. Stála iba 499$. Prvý iPhone sa vypredal do pol hodiny!

Ceny, ktoré si dnes pýta Apple za svoj smartfón sú mnohými považované za astronomické. Na začiatku predaja (29. júna 2007 len v USA) to však nebolo oveľa lepšie. Základná verzia začínala na úrovni 499$, pričom ste mali k dispozícii iba 4GB úložisko (nutné podotknúť, že ešte neexistoval AppStore)

Prečítajte si tiež  DOOM a DOOM II dostali na iOS aktualizáciu. Čo priniesla?

Na výber bolo aj drahšie prevedenie za 599$, ktoré malo k dispozícii 8GB úložiska. Tisíce ľudí to ale neodradilo a napriek tomu čakali pred obchodmi dlhé hodiny, aby sa k zariadeniu dostali medzi prvými. Veľakrát mali smolu. Prvý iPhone bol vypredaný približne do 30 minút…

iPhone nemôžete používať na výrobu jadrových, chemických alebo biologických zbraní.

iPhone nemôžete používať na výrobu jadrových, chemických alebo biologických zbraní.

Čítali ste niekedy licenčnú zmluvu, s ktorou musíte súhlasiť ak chcete používať zariadenia a služby od spoločnosti Apple? Nie? Ani sa vám nečudujeme. Pravdepodobne to nerobil nikto z nás. Napriek tomu sú v dokumente, ktorý má viac ako 18 000 slov zaujímavé informácie.

Jedna z nich vraví, že s výrobkami od cupertinského giganta nemôžete pracovať na výrobe alebo vývoji jadrových bômb, rakiet a chemických alebo biologických zbraní. Netvrdíme, že by to niekto z vás robil. Je to ale zaujímavý fakt, ktorý by ste mali vedieť.

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.