Pokiaľ niekto spomenie medzi rečou spoločnosť Cisco, pravdepodobne to mnohým ľuďom nebude hovoriť nič . Pokiaľ sa však niekto zaujíma o elektroniku a svet IT trošku viac, bude vedieť, že v súčasnej dobe ide o veľkého hráča na poli sieťových prvkov. Avšak ani tento niekto pravdepodobne nebude vedieť, že práve táto spoločnosť v roku 1998 ako prvá predstavila iPhone, ktorý mal dokonca aj dotykový displej!

Prvý iPhone

Prvý iPhone bol predstavený ešte v roku 1998. Nebol však predstavený spoločnosťou Apple, ale spoločnosťou Cisco. iPhone mal dokonca aj dotykový displej a to všetko ešte 9 rokov pred tým, ako so svojim iPhonom prišla spoločnosť Apple. Ako to celé bolo? V roku 1998 hľadala firma Cisco nejakú technologickú spoločnosť na poli telefónov. Našla spoločnosť Infogear, ktorá prešla pod jej krídla práve v roku 1998. Infogear mal už v tej dobe v ponuke svoj vlastný iPhone a tak sa stal iPhone produktom známej spoločnosti na poli sieťových prvkov.

- Reklama -

Zaujímavé je aj té, že spoločnosť Infogear predstavila svoj iPhone s písmenkom „i“ pred slovom Phone v ten istý rok, ako Apple predstavilo iMac, čo bol vlastne úplne prvý produkt spoločnosti Apple s písmenkom „i“.

Prečítaj si tiež: Unikol Benchmark, iPhone 6S ponúkne neuveriteľný výkon a 2GB RAM!

Vývoj iPhonu však neskončil len pri jednom telefóne ale pokračoval ďalej. Spoločnosť z neho urobila celý lineup produktov, ktoré sa podobali  na telefóny pevnej linky, ako ich poznáme aj dnes. Ako však išiel čas, iPhonu sa zrejme až tak nedarilo a tak spoločnosť Cisco s jeho produkciou jednoducho skončila.  A čo ochranná známka na slovo iPhone? Ako je možné, že ho mohlo využiť Apple v názve svojho prvého smartfónu?

iphone-infogear

Bolo to viacmenej jednoduché. Cisco totiž v dobe, kedy bol predstavený spoločnosťou Apple prvý iPhone, tento názov už nepoužívalo. V snahe na situácii zarobiť, začalo Cisco súdny spor práve kvôli tomuto názvu. Ako to dopadlo? Cisco malo dôkaz v podobe fotografie, že slovo iPhone stále používa a tak sa súd skončil dohodou, že obe spoločnosti budú vzájomne spolupracovať  pri využívaní slova iPhone na nejakom ďalšom produkte. Ako ale všetci vieme, nijaká spolupráca sa nikdy nekonala a Apple na svojom iPhone pracovalo výhradne samo. Kto vie, možno o pár rokov Cisco privedie Apple opäť k súdu!

cisco-iphone-box

iphone-infogear-ciscoiphone-cisco-oldiphone-linksys

iphone-infogear

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.