Zrejme ani Steve Jobs nepredpokladal, že jeho iPhone, ktorý predstavil ešte v roku 2007, bude časom najpredávanejším smartfónom sveta a postupne vytlačí z trhu všetku konkurenciu. Dnes sa to pomaly ale isto stáva realitou a Android zažíva pomerne zlé obdobie!

iPhone ide hore, Android naopak dole!

Po tom, ako sa začali celosvetovo predávať nové iPhony, spoločnosť Apple dosiahla neuveriteľné zisky a obraty, keďže okolo nových zariadení vznikol nákupný ošiaľ. Každý chcel mať nový iPhone, no počet bol len veľmi obmedzený a tak muselo množstvo ľudí počkať na voľné kusy. To sa nakoniec ukázalo aj na ziskoch Apple, ktoré boli za posledný štvrťrok 2014 rekordné. Tak či onak, podpísalo sa to aj pod predaje Androidov, ktoré kvôli nemu klesli až dvojnásobne! Zatiaľ nepoznáme štatistiky z predajov iPhonu 6S ale sme si istý, že akonáhle sa k nim dostaneme, nebudeme až taký prekvapený. Predaje by mali byť totiž skutočne vysoké!

Trh

Pokiaľ sa pozrieme na trh s mobilnými zariadeniami, zistíme, že tu máme prakticky len dvoch rivalov, veď 96% z celkových vyrobených smartfónov sa rozdeľuje medzi Android a iOS. Zvyšné, asi 4%, potom patria Windows Mobile, BlackBerry OS či iným. Jednoducho Apple a Google tu vyhrávajú na plnej čiare, no medzi týmito spoločnosťami v predajoch vyhráva Google a teda Android. To však neznamená, že na svojich zariadeniach aj viacej zarobia! Následujúca analýza od spoločnosti Strategy Analythics ukázala výsledky svojho posledného výskumu, ktoré sú naozaj veľmi zaujímavé!

Po bližšom preskúmaní zistíme, že spoločnosti Apple patrilo až 88,7% ziskov z celkových predaných smartfónov na trhu. Vezmime do úvahy aj fakt, že Androidov sa predalo omnoho viac, ako iPhonov a aj tak tvorili zisky len 11,3%. Zaujímavé je však to, že pokiaľ si tieto výsledky porovnáme s výsledkami z miulého roka, zistíme, že aj keď Apple dominoval v ziskoch, mal „len“ 70,5% čo je približne o 18% menej ako tomu bolo za súčasný rok. Pri Androide nastal rapídny prepad a to z 29,5% na 11,3%. Uvidíme teda, ako sa bude naďalej vyvíjať trh, no už teraz vieme povedať, že naberá zaujímavý smer!

Prečítajte si tiež  Apple mení systém opravy Face ID. Po novom bude lacnejší a ekologickejší. Ako je to možné?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.