Celý rok sme čakali na túto chvíľu a aj keď sme sa už pomerne veľa dozvedeli z únikov, najlepšie informácie nám dodalo až samotné Apple. Dámy a páni, predstavujeme vám jubilejný model iPhone X. Smartfón, na ktorý bude počas následujúcich týždňov upriamená pozornosť celej planéty. Apple konečne predstavilo revolučný model!

iPhone X

Nový názov je dá sa povedať oslavou 10. výročia od predstavenia prvého iPhonu ešte v roku 2007. Presne pred 10 rokmi sme sa dočkali malej revolúcie, ktorá ovplyvnila celkovo svet smartfónov na nepoznanie. Apple odkopírovalo desiatky výrobcov, ktorí predstavili svoje vlastne riešenia smartfónov, Dnes sú najväčšími konkurentmi pre iPhone. „X“ v názve teda znamená rímsku číslicu a každý vie, že ide o 10. Je to teda taký odkaz na minulosť a zároveň predpoveď budúcnosti, akým smerom sa produkt bude uberať počas najbližších rokov.

- Reklama -

Displej

Každý bude určite súhlasiť s tým, že displej iPhonu X je asi najväčším a najzaujímavejším lákadlom pre všetkých nadšencov, ktorí na tento produkt čakali. Tak, ako sa predpokladalo, je na celej prednej strane a potvrdila sa aj OLED technológia, ktorú dodáva spoločnosť Samsung. Uhlopriečka je až 5,8″. Displej je o čosi dlhší, no zároveň užší ako ten, ktorý môžeme dnes používať napríklad na iPhone 7 Plus. Rozlíšenie je 2436×1125.

Displej ponúka aj zaujímavú technológiu, ktorú Apple prebralo z iPadu. Hovoríme o True Tone. Funguje to v podstate ako papier. Akonáhle sa dostaneme večer do priestorov, kde je prevažne teplé svetlo, automaticky sa to ukáže aj na displeji. Ak sme na miestach s chladnejším svetlom, telefón sa opäť prispôsobí. Táto novinka (pri iPhone) šetrí hlavne naše oči!

Gestá namiesto Home Button

Nový iPhone príde s celkom novými gestami, ktorými ho budeme ovládať. Napríklad posunutím prsta nahor zatvoríme aplikáciu. Telefón rozsvietime pomocou dvojitého poklepania na displej. Siri spustíme podržaním tlačidla Lock Button, ktoré sa nachádza na boku.

Bude tu ešte samozrejme omnoho viac gest, na ktoré si budeme musieť zvyknúť. Možno budeme na to potrebovať minimálne zo začiatku pevné nervy, no myslíme si, že Apple dobre vie, ako prispôsobiť ovládanie čo najlepšie. Odstrániť Home Button je veľmi odvážny krok ale netreba sa ho báť! Zvykneme si.

Biometrická ochrana à la Face ID

Odomykanie pomocou pohľadu? Je to tu! iPhone X prináša technológiu, ktorá nám bude čítať nášu tvár pomocou senzorov umiestnených v hornej časti displeja. Telefón to bude zvládať bez problémov aj v tme. Na skenovanie samozrejme nebude mať vplyv žiadne oblečenie ani zmena účesu.

Dôležitá bude hlavne tvár. Apple túto technológiu testoval veľmi dlho a dokázal vychytať azda každý detail. Oklamať systém pomocou fotky či videa bude teda márne. Všetky údaje, ktoré Face ID získa ostanú v tvojom telefóne. Nebudú sa nikam zasielať.

A Touch ID? Na to zabudnime. Šanca, že by nám telefón odomkol pomocou odtlačku prsta je zhruba 1 k 50 000. Pri Face ID je to až 1 k 1 000 000. Jednoznačne ide o bezpečnejšie riešenie. Pomocou tejto technológie budeme dokonca aj platiť v obchodoch a Apple ju sprístupní aj pre vývojárov aplikácií tretích strán.

Dizajn

Po troch rokoch sme sa konečne dočkali pozmenených tvarov aj keď iPhone X stále vychádza z princípu zaoblených okrajov tak, ako to mal iPhone 6, 6S, 7 a tiež novinka 8. Na zadnej strane ale nájdeme zmeny ako napríklad vertikálne uloženú šošovku dvojitého fotoaparátu. Ďalšia príjemná zmena je potom sklo. Nájdu sa síce odporcovia, ale aj priaznivci, ktorí ho na zadnej strane zariadenia privítajú. Dočkali sme sa teda niečoho, s čím Apple prišlo v iPhone 4.

Telefón si budeme môcť už onedlho dopriať v dvoch farbách. Prvý bude Black, samozrejme čierna. V tomto prípade je vďaka odleskom svetla aj lesklá, takže pripomína minuloročný hit s názvom Jet Black. Druhá farba je potom White, teda biela. Tá vyzerá v podstate rovnako ako na iPhone 4.

Okolo telefónu sa nachádza lesklý hliníkový rámček. Obidva modely budú z prednej strany čierne. Farba sa teda bude meniť iba na zadnej strane. Dôvodom sú nové senzory ukryté na prednej strane. Biela verzia by jednoducho nebola veľmi pekná, keďže čierna dokáže všetko zaryť.

Výkon

O výkon sa v novom iPhone stará procesor Apple A11, ktorý je ešte omnoho výkonnejší ako minuloročný model. Je až 6 jadrový, čo je oproti minulému roku nárast o dve výkonnostné jadrá. V reálnom ponímaní budeme mať k dispozícií 4 výkonnostné a 2 efektívne jadrá pre úsporu energie. Čo sa týka operačnej pamäte RAM, iPhone X ponúka 3GB tak, ako iPhone 7 Plus minulý rok.

AniEmoji

Animované Emoji sú pre iPhone 8 absolútna novinka a budeme ich môcť pomocou nového iPhonu posielať v iMessage. V zásade ide skôr o novinku, ktorú ocení mladšie publikum, ale prečo sa tomu brániť aj pri starších, však? V zásade sú to Emoji, ktoré budú využívať biometrické senzory na prednej strane iPhonu X. Obrazne povedané, pokiaľ si vyberieš opičku, bude sa tváriť ako ty a napodobňovať presne to, čo povieš. Uvidíme, ako bude vyzerať budúcnosť správ, no určite bude veľmi zaujímavá.

Fotoaparát

Rozlíšenie fotoaparátu Apple tento rok stanovilo opäť na 12 mpx. Zmenil sa ale senzor, pribudli lepšie vlastnosti a hlbšie pixely. Po novom sú opticky stabilizované oba zadné objektívy.

Vpredu sa nachádza úplne nová Selfie kamera, ktorá taktiež podporuje režim portrétov! Fotky na Facebooku tak budú omnoho lepšie.  Vzadu sa nenachádza jeden objektív, ale rovno dva. Vďaka tomu máme opäť k dispozícií optický zoom. Novinkou je ale 4K video, ktoré iPhone X dokáže natáčať až pri 60fps. Vylepšené budú potom aj spomalené zábery. 1080p bude iPhone X zvládať pri 240fps!

Novinka je tiež vylepšenie režimu „Portrét“. Každý kto ho mal možnosť vyskúšať určite vie, že práve tento režim bol síce super, ale nefungoval na 100%. Dnes by to malo byť všetko celkom ináč a iPhone X prinesie príjemnú zmenu k lepšiemu. Novinka s názvom Portrait Lightning umožní meniť osvetlenie osoby, ktorá stojí v popredí. Všetko bude samozrejme možné aj pre prednú kameru. Ide teda o príjemnú a užitočnú zmenu.

Nabíjanie

iPhone X prináša aj rýchlejšie nabíjanie. Technológiu Apple odkukalo od Android zariadení, ktoré ju už využívajú niekoľko rokov. Za niekoľko minút dokážeme iPhone na vysoké percentá. Novinkou je ale aj bezdrôtové nabíjanie. To bude ale omnoho pomalšie, a tak sa hodí napríklad do áut, ktoré túto technológiu už dnes ponúkajú.

Apple spolu s iPhonom X predstavilo aj bezdrôtovú podložku, na ktorú si môžeme položiť Apple Watch, nový iPhone a taktiež obal od AirPods. Názov tejto podložky je AirPower a dokáže nabíjať niekoľko zariadení naraz tak, ako bolo uvedené vyššie.

Cena

Poďme k tomu najdôležitejšiemu. Cena bude štartovať na $999 (1 149€). Za tieto peniaze dostaneš základnú 64GB verziu. V ponuke bude ale aj väčšia, 256GB kapacita, ktorá svojou cenou 1 319€ už dosahuje ceny luxusného tovaru či MacBookov.

512GB varianty sme sa nakoniec nedočkali. Predobjednávky začínajú 27.10.2017 a predaj až 3.11.2017. K novinke sa teda dostaneme až tesne pred Vianocami!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.