V posledných rokoch sme všetci zvyknutí na to, že každá nová generácia iPhonu či iPadu prinesie vylepšenie výkonu, grafiky či bezdrôtových sietí. Mať najnovšie zariadenie s najlepším výkonom je síce skvelé, ale kameňom úrazu, čo je pri Apple už takmer bežné, je softvér.
Je v iPhonoch dôležitejší hardvér ako softvér?
Určite vieš, že iPhone 6S spolu s novým štvorpalcovým iPhonom SE je považovaný za najvýkonnejší smartfón na svete, nielen kvôli novým procesorom, ale aj výkonným grafikám. Na druhej strane treba myslieť aj na to, ako sú tieto smartfóny testované. Väčšinou to je prostredníctvom rôznych aplikácií v PC alebo priamo v iOS zariadení.
Jednou z takýchto aplikácií je aj Geekbench 3, ktorá je veľmi obľúbená pre zisťovanie výkonu. Výkon je jedna vec a softvér zasa druhá. Operačný systém iOS v poslednej dobe čelí kritike zo strany používateľov, že Apple nie je schopný vytvoriť stabilný, rýchly a bezchybný systém po každej stránke.
Nielen prechody aplikácií, ale aj rýchlosť spúšťania, stabilita alebo len obyčajná aktivácia iPadu by mala byť samozrejmosťm pri nie veľmi lacných smartfónoch, z ktorých sa stáva životný štýl.
Časy, kedy bol iOS 6 najlepším systémom sú už preč a odvtedy prišli verzie iOS 7, iOS 8 a teraz iOS 9. Najväčšia zmena prišla so siedmou verziou a snáď uznáš, že táto verzia sa s tou aktuálnou porovnať nedá. Samozrejme nie s funkciami, ale so svižnosťou a stabilitou.
Nielen pri iPhonoch, ale aj pri iOS to bohužiaľ vyzerá tak, že v Apple majú tradíciu každoročne predstaviť nový iPhone či iPad spolu s iOS, avšak len s tým, že ľudia sú na to zvyknutí a Apple akoby narýchlo niečo zbúchal, robil tajnosti, predstavil nové zariadenie a hurá, nová generácia je na svete.
Prečo je to tak? Načo má Apple všetky patenty, nad ktorými žasneme a predstavujeme si, aké by to bolo mať zariadenie s novou technológiou. Úprimne, pri iPhone SE sa Apple asi veľmi nenatrápil, keďže použil trojročný dizajn takmer bez zmeny a napchal doň súčasný výkon.
Naspäť ale k iOS, ktorého deviata verzia mala byť spása pre staršie a potešením pre novšie zariadenia. Načo nám je vysoký výkon pri aplikáciách tretích strán, keď je jablkový systém občas ako nočná mora?