Používanie mobilných zariadení za volantom nie je vôbec bezpečné a vo všetkých krajinách platí zákaz pre manipuláciu s takýmto zariadením počas toho, ako niekto vedie motorové vozidlo. Na druhú stranu tu ale vždy môže byť spolujazdec a podobne, kto s telefónom môže narábať, aj keď sa vozidlo pohybuje diaľničných 130 km/h. Istý Julio Ceja z Kalifornie si ale želá, aby Apple stoplo predaje iPhonu až kým doň nenahrá špeciálny softvér formou aktualizácie iOS, ktorý by nám mal brániť používaniu iPhonu za volantom.

Prvoradá je bezpečnosť

Samozrejme, prvoradá je naša bezpečnosť a rovnako tak aj bezpečnosť za volantom. Za väčšinou nehôd v USA a pravdepodobne aj v Kalifornii, za ktoré môže telefón „je na vine“ práve Apple, pretože podiel predajov v týchto krajinách má práve Jablková spoločnosť najvyššia a tak je logické, že najviac ľudia používajú iPhone (nielen za volantom). Presne to je problém. Nakoľko tu má Apple najväčšie zastúpenie a používateľskú základňu, má tu aj priestor pre zavedenie rôznych noviniek. Istý Julio Ceja si praje, aby takáto novinka prišla aj za volant. Mala by automaticky zapnúť režím, v ktorom sa iPhone nebude dať používať, ak človek šoféruje. Je tu ale jeden malý problém.

V prvom rade, iPhone môže ovládať aj spolujazdec a v podstate neexistuje spôsob, akým by sa dalo zistiť, či človek šoféruje alebo nie. Jediné na čo sa Apple môže v tomto prípade zmôcť je tak jednoduchá pripomienka, ktorá sa ťa počas zaznamenaného pohybu opýta či šoféruješ alebo nie. Ináč to ale nemá význam a niečo podobné by mohlo len vodiča ohroziť, ak by ho to otravovalo aj počas jazdy. Podobný softvér by sa možno hodil ale z globálneho hľadiska. V tomto prípade sa autor žaloby snaží niečoho podobného domôcť iba v domovskej Kalifornií a iPhone sa predáva všade vo svete. Navyše, čo ostatné značky? Samsung či LG nemusí do svojich smartfónov dávať podobné blokátory? Nie je to trošku nefér?

Žalobca je ozaj zvláštny človek, na druhú stranu mu ale zjavne ide len o dobrú vec, pretože za tento „súdny spor“ si nepýta žiadne odškodné, len náhrady za trovy konania. Na druhú stranu ale musíme uznať, že sa nebál upozorniť na problematiku. Žiaľ šanca, že Apple niečo podobné zavedie aj do reálnej praxe je skoro nulová, jedine pokiaľ by mu to prikazovala vyhláška daného štátu, ale o tom dosť silno pochybujeme. Apple teda určite nebude musieť stopnúť žiadne predaje v Kalifornii, nakoľko žalobca žiada absolútny nezmysel, minimálne v takej forme, v akej je podaný.

Prečítajte si tiež  Je vôbec možné aby z Apple unikali informácie?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt iphone driving

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.