Apple získalo patent na pomerne zaujímavé zariadenie, ktoré vytvorí z tvojho iPhonu (či iPadu) počítač. Zariadenie je v princípe veľmi jednoduché, ale je trošku zložitejšie ako sa na prvý pohľad môže zdať. Je tu ale jedna nejasnosť, množstvo otázok a samozrejme pochybnosť o tom, či tento patent nebol trocha zbytočný. Do sériovej podoby sa asi nikdy nedostane, minimálne tomu neveríme. Apple by to nemohlo urobiť už len z princípu. Iba, že by to spravilo trocha ináč. O čo teda ide?

Nový patent

Sú to teda vlastne dva patenty v jednom. Ten prvý ukazuje iPad, ktorý vložíš do akejsi nadstavby pripomínajúcej laptop (normálne s Touch Barom a klávesnicou) na miesto displeja (v tomto prípade by bol asi najideálnejší 12,9″ model Pro) a získaš z toho jednoduchý počítač. iPad by fungoval v podstate ako zdroj výkonu. Bez iPadu by ti táto nadstavba bola nanič. Vyzerá to veľmi zaujímavo aj keď zároveň aj trochu komplikovane, nakoľko si človek skôr kúpi smart case s klávesnicou ako toto. Na druhú stranu by si ale možno nemusel kupovať MacBook, samozrejme len pokiaľ by tu bežal macOS. No a to je celý problém.

Ten by tu bežať nemohol. Musel by tu bežať iOS alebo minimálne nejaký „hybrid“ medzi mobilným a počítačovým operačným systémom. To je kameň úrazu Apple. Aj sám Tim Cook potvrdil, že k niečomu takému sa Apple nechystá a ani chystať nebude. iOS je dokonalo navrhnutý pre používanie dotykovým ovládaním a macOS zase pre používanie pomocou klávesnice a Touch Padu. Má samozrejme pravdu a my s ním naplno súhlasíme. Hybrid by musel byť navyše tretím operačným systémom od Apple (pokiaľ nerátame CarPlay, watchOS a tvOS) a človek, ktorý by používal iOS aj macOS by tu mohol mať celkom problém. Práve preto si myslíme, že by sa niečo podobné do sériovej podoby skrátka nedostalo.

Navyše ak by sa aj dostalo a bežal by tu macOS, Apple by mohlo mať problémy s predajom svojich MacBookov. iPad by ich teoreticky mohol vytlačiť z trhu a to určite v spoločnosti nikto nechce riskovať. Pozrime sa ale na druhú časť patentu, ktorá je rovnako veľmi zaujímavá. Tá zase na miesto iPadu využíva iPhone. Ten by sa mal osadiť na miesto TrackPadu, čím by ho v podstate nahradil. iPhone je dnes dosť výkonný aj na to, aby na jeho procesore mohol bežať počítač. Tento „počítač“ má navyše vlastný displej a klávesnicu, to ale nie je všetko, pozor! Okrem toho tu nájdeme aj napríklad USB porty či vlastnú grafickú kartu (to aby iPhone nemal problém s väčším displejom), ktorý je tu tiež prítomný. Rátať tu potom teoreticky môžeme aj s vlastným zdrojom a batériou.

Prečítajte si tiež  Apple má v Číne obrovský problém. Peking zakázal iPhone v práci. Je to odveta za Huawei a TikTok?

Toto už vyzerá omnoho lepšie a praktickejšie ako varianta s iPadom. Navyše nám to aj dáva väčší zmysel. Na druhú stranu sa ale musíme vracať k dôvodom „prečo nie“. Okrem ohrozenia predajov Macu tu je práve spomínaný hybrid, ktorý Apple nechce a ani nebude vyvíjať. Naša redakcia je teda názoru, že to čo je na patente nikdy neuvidíme, ale kto vie, možno sa mýlime a Apple nás v septembri pekne prekvapí!

Patent - svetapple.skPatent - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here