Apple je spoločnosť, ktorá si špeciálne potrpí na tom aby boli jej zariadenia a systémy bezpečné. Niekedy sa ale nedarí a niekomu sa možno roky nepodarí objaviť dôležitú bezpečnostnú chybu. Jailbreak funguje aj na iOS 13.1.1. Dokonca môže byť aj permanentný. Nevymaže ho ďalšia aktualizácia.

Jailbreak funguje aj na iOS 13.1.1.

Etapa, kedy bolo populárne “hacknúť” iPhone a nahrať si do neho napríklad Windows 98 je už dávno preč. Predsa len sme sa posunuli ďalej a Jailbreak nás už tak neláka.

Veď aký by mal vlastne zmysel? Je to možno na chvíľu frajerina ale v skutočnosti spraví z iPhonu len to, čím je akékoľvek zariadenie s operačným systémom Android. Ten predsa človek z Apple komunity nechce. Ako sa ale ukazuje, je možné, že Jailbreak zažije revolúciu. Podľa všetkého staršie iOS zariadenia majú v sebe zabudovanú závažnú chybu, ktorú nejde opraviť. Nie je softvérová. Je hardvérová a nachádza sa tu už roky. Objavil ju hacker, ktorý si hovorí axi0mX.

Chyba sám nazýva ako „checkm8“ a podľa jeho slov je obrovským problémom. Nevyrieši ju žiadna aktualizácia. Vyrieši ju jedine zvolávacia akcia na všetky zariadenia, ktoré si rozoberieme nižšie v článku. Niečo také ale pri vyše 1 miliarde Apple produktov neprichádza v úvahu. Hacker tvrdí, že Jailbreak je do iOS možné nahrať aj do najnovšieho iOS 13.1.1

Navyše sa tu dá nainštalovať permanentne. Inými slovami sa s ďalšou aktualizáciou iOS nevymaže. Keďže je to každého slobodné rozhodnutie, v podstate to používateľa neohrozí. Ten kto chce Jailbreak, môže si ho nahrať, ten kto ho nechce, tak nemusí. Na druhú stranu ale vzniká otázka, či sa táto chyba nedá zneužiť aj iným spôsobom.

Potenciálna hrozba?

Hacker nám okrem iného ukázal aj takzvaný verbose mode. Jedná sa o režim, ktorý je možné spustiť len veľmi náročným spôsobom, kedy musí používateľ zasiahnuť hlboko do operačného systému. Navyše podľa jeho slov je možné nahrať Jailbreak do vášho iPhonu za 2 sekundy po tom ako sa dostane to DFU režimu. Portál 9to5mac.com uvádza, že toto všetko je možné prakticky na každom procesore zo série “A” až po Apple A11 (dnešný iPhone 11/11 Pro má už Apple A13). Ten nájdeme aj v iPhone X, ktorý sa nachádza nižšie na videu, kde je vyvolaný spomínaný verbose mode.

Ťažko teda povedať, či Apple už minulý rok problém vyriešilo alebo len zmenilo hardvér, ktorý sa dá obísť iným spôsobom. Samotný autor videa hovorí o tom, že chyba sa dá vyvolať na zariadeniach od modelu 4S až po model X. Dá sa teda predpokladať, že majitelia novších zariadení sú už v bezpečí. Táto téma je veľmi zaujímavá predovšetkým preto, lebo Apple sa prezentuje už roky ako najbezpečnejšia spoločnosť z pohľadu operačného systému. Fakt, že do iOS sa dá už roky nahrať nepozorovateľne Jailbreak to ale vyvracia. Uvidíme či sa k tomu kompetentní vôbec vyjadria.

Zvolávaciu akciu zariadení, ktorých môže byť reálne viac ako miliarda ale neočakávame. Predsa len by sa to moc Applu nevyplatilo. Na druhú stranu ale môže tvrdenia o bezpečnosti niekto napadnúť právne. Všetci vieme aké sú súdy v USA. Môžu z toho byť ešte veľké opletačky. Dúfajme teda, že sa situácia vyjasní a Apple nájde riešenie akým chybu opraví (samozrejme bez nutnosti opravy hardvéru). V opačnom prípade sú teoreticky ohrozené stovky miliónov zariadení naprieč celým svetom. Nejde len o Jailbreak ale o akýkoľvek útok. To nie je sranda.

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here