Pokiaľ by si sa niekedy v rokoch 2007-2010 prešiel po námestí našich najväčších miest a uvidel by si niekoho, ako telefonuje z telefónu, ktorý ma na zadnej strane nakúsnuté jabĺčko, pravdepodobne by si ostal príjemne udivený, čo je to zač. Pokiaľ by si sa prešiel dnes, už by si asi ťažšie hľadal niekoho, kto telefón s nakúsnutým jabĺčkom nemá. Na uliciach sú ich milióny, kto ale aký iPhone používa?

Koľko ľudí používa aký iPhone?

Máme tu pomerne zaujímavú štatistiku od spoločnosti Mixpanel, ktorá sa rozhodla zistiť, ako je to s iPhonom a jeho používateľmi a či bude mať teoreticky aj model 5SE, ktorý by mal prísť niekedy v marci tohto roka reálny úspech. Práve preto sa rozhodla urobiť si menší prieskum trhu, ktorý jej prezradil, koľko % používateľov má konkrétny model iPhonu.

Ešte dodáme, že spoločnosť Apple takéto štatistiky nezverejňuje a tak je celkom logické, že tieto od Mixpanelu, nemôžeme brať za 100% smerodajné. Na druhú stranu ich ale môžeme brať za pomerne presné, podobné výskumy častokrát udávajú takmer rovnaké čísla, aké by udávalo aj Apple.

Na následujúcom grafe môžeš vidieť, že spoločnosti Apple sa s iPhonom 6 skutočne veľmi zadarilo. Pokiaľ sčítame všetky percentá iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus, dostaneme sa takmer na číslicu 45%, čo je takmer polovica z celého rebríčka. To nasvedčuje, že tento telefón mal vo svete obrovský úspech. Čo rovnako prekvapí je ale aj fakt, že iPhone 5S, ktorý bol predstavený ešte v roku 2013 má doteraz až 19% používateľov a to je viac, ako počet používateľov najnovšieho iPhonu 6S a iPhonu 6S Plus dokopy, ktorých je len nejakých 17%! Netreba ale zabúdať na to, že nie je pravda ani to, že iPhony 6S nejdú na odbyt, hlavným dôvodom, prečo majú také nízke percentá je fakt, že na trhu sú približne len pol roka, zatiaľ čo ostatné modely majú za sebou minimálne jeden až dva roky.

Zaujímavé je to, že 4″ iPhony používa do dnešného dňa až 30% používateľov. Znamená to teda pre iPhone 5SE zaručený úspech alebo nie? My si myslíme, že ani nie, veľa z týchto používateľov už bude chcieť nový iPhone, teda pôjde do modelu 7 nie do 5SE, ktorý bude rovnaký, len trochu výkonnejší.

Samozrejme určite si mnoho z nich kúpi aj model 5SE, ale to budú skôr majitelia iPhonu 5 a 5C ako majitelia modelu 5S, ktorý sú so svojim telefónom spokojní. Veľkú rolu tu bude hrať aj cenovka, tá sa má pohybovať niekde na hranici 450-500$, malo by ísť teda najdostupnejší iPhone. Uvidíme ako to dopadne!

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here