Spoločnosť Apple robí veľké posuny vpred, a okrem úplne nového 12 Mpx fotoaparátu a 5 Mpx prednej FaceTime kamery priniesla aj vylepšenie, a to konkrétne v podobe možnosti nahrávania 4K videa. V súčasnosti sa UHD začína rozširovať čoraz viac a tak sa nečudujeme, že Apple možnosť nahrávania v takomto rozlíšení umožnil aj nasledujúcemu iPhonu. Koľko však bude trvať, kým sa zaplní 16 GB základ?

Asi 30 či 40 minút

Je to možno aj tak trošku trápne, že Apple stále ide len po zisku a nepredstavilo základnú verziu 32 GB pri novom iPhone 6S a 6S Plus. Na čo by navyšovali základ, keď si aj tak veľmi veľa používateľov zakúpi 64 GB variantu, za ktorú spoločnosť zarobí o 100$ viac? Je to také vykorisťovanie, ale žiaľ taká krutá je realita. Apple ponúklo v novinke aj 4K video. Koľko minút však nahráš na iPhone v základnej verzií? Pokiaľ vezmeme do úvahy, že minúta Full HD videa na iPhone zaberie asi 180 MB miesta a vďaka hands-on videám už dnes vieme, že pri 4K videu to bude asi 375 MB, koľko vlastne natočíme na 16 GB základ?

Pri jednoduchom výpočte dospejeme k veľmi nepotešujúcemu výsledku. Na iPhone 6S so 16 GB sa jednoducho nebude dať nahrať viac ako 40 minút videa. Vezmime ešte do úvahy, že čosi zaberá aj systém a dostaneme sa na nejakých 30 či 35 minút. To je doslova hanba. Zákazníci tak budú musieť prepnúť na klasické Full HD. Len tak pre zaujímavosť, pri 64 GB iPhone by malo mať video asi 3 hodiny a pri 128 GB okolo 6 hodín. Nejde o presné výpočty, ale Apple si tých 16 GB naozaj mohlo odpustiť. Čo už, možno nabudúce!

Prečítajte si tiež  Návod: Ako na rýchly výber špeciálneho znaku
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.