iPhone je smartfón, ktorý by sme pokojne mohli označiť za tú najšialenejšiu vec na svete. Prečo? Niektorí ľudia sú totiž ochotní predať vlastnú obličku, aby si ho mohli kúpiť, a to už je skutočne veľká obeta za telefón, ktorý bude po roku neaktuálny a jeho hodnota pôjde dole. Švajčiarska banka si pre nás pripravila pomerne zaujímavý graf, ktorý ukazuje, koľko na tento telefón zarábajú ľudia v jednotlivých krajinách!

iPhone

iPhone je v každej krajine nasadený s inou cenovkou, a taktiež je všade aj iná minimálna mzda. Kým jednému bude trvať zarobiť si na najnovší produkt od Apple niekoľko dní, niekomu inému to môže trvať celé mesiace. Okrem iného sú v štatistikách spomenuté aj iné produkty, než iPhone. Napríklad jeden Big Mac, kilo chleba či kilo ryže. Najlepšie sa pritom očividne majú v Švajčiarskom Zurichu, nakoľko si na kilo ryže, a rovnako tak na kilo chleba zarobia asi za 5 minút. Pokiaľ si chcú zahryznúť do chutného Big Macu, musia pracovať asi 11 minút. No a na to, aby si mohli svoju zbierku iPhonov obohatiť aj o najnovší model, musia pracovať asi 21 hodín. Pri 8-hodinovej pracovnej dobe to teda nie sú ani 3 dni!

Najhoršie to potom majú v ukrajinskom Kyjeve. Práve tu na nový iPhone zarábajú ľudia až 627 hodín, čo je v prepočte približne 78 pracovných dní. Rovnako zle sú na tom aj obyvatelia afrických krajín. Tu na iPhone zarábajú pokojne aj 468 hodín, čo je asi 59 pracovných dní. Napríklad taký priemerný Čech musí na nový iPhone pracovať 143 hodín, čo je asi 18 dní. Slovensko sme žiaľ v žiadnom z rebríčkov nenašli. Môžeme ale predpokladať, že to bude ešte o čosi viac ako Česko.

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here