Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Apple je posadnutá bezpečnosťou svojich používateľov. Už roky sa zameriava na perfektné zabezpečenie všetkých softvérových služieb ale aj hardvérových produktov. Napriek tomu ale iOS obsahuje nedostatok, ktorý je pre mňa osobne nepochopiteľný.

Možno ste sa už aj vy zamysleli nad tým, prečo si nemôžete zamknúť aplikáciu Fotky, keď to napríklad pri poznámkach ide. Uzamknúť si môžete jednak celú apku ale aj jednotlivé poznámky, v ktorých sa nachádzajú citlivé informácie.

Určite mi dáte za pravdu, že pri fotografiách by si používatelia taktiež zaslúžili možnosť zaheslovaného prístupu. Veď koľkí z nás si fotia zmluvy, doklady či ďalšie dokumenty, ktoré by nemal vidieť nikto cudzí.

Ak sa náhodou nežiaduca osoba dostane do telefónu a podarí sa jej prekonať uzamykacie heslo, jeho majiteľ môže mať problém. Aj keď samozrejme na tento účel existuje riešenie od vývojárov tretích strán, nie je to celkom ideálne.

Aplikácie, ktoré sú schopné zamykať fotografie alebo iné súbory sú častokrát platené a bez problémov by sa dali nahradiť niekoľkými systémovými tlačidlami, ktoré by Apple pridalo do svojich defaultných apiek. Dokonca by ich mohlo pridať aj priamo do systému, vďaka čomu by si človek mohol dodatočne zamknúť prakticky čokoľvek (napríklad aj jednotlivé súbory).

Príde uzamykanie fotiek a ďalších aplikácii do iOS niekedy v budúcnosti? 

Na túto otázku jednoznačne odpovedať nevieme. Predsa len je niekedy ťažké odhadnúť, čo pre nás spoločnosť Apple chystá. Na strane druhej si však myslíme, že aj toto je jedna z tém, ktorá sa už v Cupertine rieši. Dôvod je jednoduchý – spoločnosť v poslednej dobe naslúcha svojim používateľom.

Do iOS, iPadOS či MacOS sa v posledných rokoch dostalo viacero funkcií, ktoré by sme tu dávnejšie vôbec nečakali. Veď stačí si spomenúť na widgety, App Gallery a mnoho ďalších.

Prečítajte si tiež  Severokórejčan prepašoval do krajiny seriál Squid Game na USB. Čaká ho trest smrti

Nie je preto vylúčené, že už na budúci rok nájdeme v iOS 16 ďalšie užitočné inovácie, ktoré budú zamerané jednak na funkčnosť ale tiež na bezpečnosť – a funkcia uzamykania apiek či súborov by mohla patriť medzi ne.

Veď iOS už koniec koncov takúto možnosť obsahuje, no o tom či je aktívna alebo nie nerozhodujú majitelia zariadení ale vývojári aplikácii. Pekným príkladom sú bankové aplikácie, rôzne burzy atď… Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.