Apple oznámilo svoje finančné výsledky, ktoré sa mu podarilo dosiahnuť behom prvého fiškálneho štvrťroku 2018 (posledné 3 mesiace roku 2017). Čísla sú fantastické a sú aj dôkazom toho, že firma dokonalo prosperovala. Od 9. do 12. mesiaca minulého roka sa celkom predalo 77,3 milióna kusov iPhonov. Hoci je číslo badateľne menšie ako minulý rok, má to dva dôležité dôvody!

Ľahký medziročný pokles

Hoci Apple predalo o čosi menej ako minulý rok, v podstate to je len minimálna hodnota a pri takto obrovských predajoch sa ľahko stratí. Koncom roka 2017 sa podarilo predať 77,3 milióna kusov iPhonu zatiaľ čo koncom roka 2016 to bolo 78,3 , teda o celý milión viac. Nie je to ale spôsobené menším záujmom o iPhone ako taký. Dôvody sú celkom iné. Štvrtý štvrťrok 2017 mal iba 13 týždňov zatiaľ čo v roku 2016 to bolo až 14 týždňov. Jeden týždeň predajov sa tu teda môže bez problémov podpísať. Druhý dôvod je iPhone X. Toho sa ku koncu roku údajne podarilo predať až 29 miliónov, čo je síce menšia polovica, ale na tak drahé zariadenie je to viac ako dobrý výsledok.

- Reklama -

Problémom je ale fakt, že jeho predaje začali až začiatkom novembra a tak sa možno k niektorým používateľom nestihol dostať do konca roka. Tí ho nakúpili až začiatkom tohto roka. Napriek tomu ale Apple znižuje výrobu, kvôli poklesu záujmu o tento produkt. To je ale momentálne mimo tému.

Tak či onak je iPhone najpredávanejší smartfón na svete a nedobehla ho ani silná východná konkurencia. Samsung, ktorý predáva podstatne širšiu paletu telefónov (teda aj množstvo omnoho lacnejších produktov) ako Apple predalo za toto obdobie 74,7 milióna zariadení. Rozdiel sa tu teda blíži až ku trom miliónom. Veľmi sebavedomý Huawei tiež neprekvapil výsledkom. Predalo sa približne 41 miliónov zariadení. Ďalší z konkurencie schopný výrobcov je OPPO. Ten ale predal o viac ako polovicu menej, len 29,5 milióna zariadení (v podstate toľko, koľko Apple predalo len X-ka).

Fantastické výsledky ukázal aj podiel na trhu. Kým Samsung zaznamenáva približne 18,6%, Apple bol v tomto smere o zlomok silnejší a zaznamenal až 19,3%. Nie je to veľký rozdiel, ale v tabuľke určite poteší.

iphone - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here