iPhone od spoločnosti Apple je najpredávanejší smartfón na svete a niet sa čomu čudovať. Toto zariadenie je vydarené po vizuálnej, technologickej ale aj softvérovej stránke. Výrobca urobil skrátka všetko pre to aby, sme si iPhone mohli nechať čo možno najdlhšie. Ľudia však tieto zariadenia striedajú až neuveriteľne často.

Na celú problematiku sa pozreli výskumníci zo spoločnosti CIRP, ktorí sa snažili s novým prieskumom zistiť, ako dlho ľuďom vydrží jeden iPhone, kým si kúpia novšiu generáciu. Hoci veľa ľudí hovorí, že Apple používajú kvôli dlhej softvérovej podpore, zdá sa, že pravda to celkom nie je.

Spracované dáta totiž prezrádzajú, že spotrebiteľské správanie sa v posledných rokoch výrazne zmenilo. Počas pandémie COVID-19 (v roku 2021) sa našlo až 34 % používateľov, ktorí si svoje mobilné zariadenie s operačným systémom ponechali 3 a viac rokov.

V roku 2022 nastala výrazná zmena 

CIRP ale odhalil, že v roku 2022 sa všetko začalo meniť smerom k horšiemu. Na trhu sa vyskytli silné marketingové kampane, pomocou ktorých sa snažili predajcovia naštartovať predaje zariadení a tie pochopiteľne nalákali množstvo spotrebiteľov.

iPhone vymena
Zdroj: CIRP

Aj preto percento tých, ktorí si ponechali svoj iPhone dlhšie ako 3 roky výrazne kleslo a predstavovalo len 20 %. Zároveň sa ukázalo, že až 47 % všetkých používateľov, ktorí sa zúčastnili výskumu v roku 2022, vymenili svoj iPhone za nový kus za menej ako dva roky.

V roku 2023 sa situácia opäť zmení 

Podľa odhadov spoločnosti CIRP šlo ale iba o chvíľkový „výkyv“ trhu. V roku 2023 sa totiž prehlbuje finančná kríza a spotrebitelia oveľa viac rozmýšľajú nad tým, za čo minú svoje ťažko zarobené peniaze.

Výskumníci na základe toho naznačujú, že percento tých, ktorí si nechajú svoj iPhone dlhšie ako 3 roky môže narásť až na 31 %, čím sa dostávame ku číslam blízkym z obdobia pandémie.

Dajte nám vedieť do komentára, ako často meníte svoj iPhone za nový kus vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Hlasové poznámky na Apple Watch. Návod ako na to.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -