Určite si sa stretol aj ty s dilemou, ktorá riešila problém či ísť do iPhonu 8/8 Plus alebo počkať pár mesiacov a navyše čosi priplatiť za model X. Je to dilema, ktorú si nemusel riešiť ty sám ale mohol ju riešiť napríklad aj niekto z tvojho okolia či proste niekto na internete. Prečo ale táto dilema vznikla? Apple predstavilo dva nové iPhony. Oba sú super a majú čo ponúknuť, ľudia sa ale aj napriek tomu nevedia rozhodnúť. Bol to dobrý krok?

Dva iPhony, jeden rok

Keby Apple predstavilo len dva iPhony, nebol by to zas až taký problém. Veď niečo podobné sa už stalo, vtedy prišiel lacnejší iPhone SE a nijako nezasiahol do predaja iPhonu 7 a 7 Plus. Rozdiel je tu ale hneď v dvoch veciach. V prvom rade nešlo o novú generáciu ale len o vylepšenie tej starej, respektíve pridanie hardvéru iPhonu 6S do tela iPhonu 5S.

- Reklama -

No a ten druhý pomerne výrazný rozdiel je aj doba predstavenia. Model SE prišiel omnoho skôr ako 7-mička takže sa pri predajoch absolútne nestretli. Dalo by sa povedať, že majú aj inú klientelu, no to sa už nedá povedať o iPhone 8/ 8 Plus a iPhone X. Oba boli predstavené v rovnaký deň, oba majú rovnakú klientelu a oba sú parádne. Prečo sa teda Apple rozhodlo pre takýto krok a nepredstavilo napríklad len iPhone X samostatne?

Názory sa líšia, no v strede je pravda

Odpovedať sa žiaľ úplne presne nedá ale jedným z hlavných dôvodov a hlavne problémov je príliš pomalá výroba. Môže sa totiž stať, že sa k iPhonu X skôr ako začiatkom budúceho roka vôbec nedostaneme a to určite nechceme. Niekto to čakanie možno nevydrží a pôjde aspoň do iPhonu 8/8 Plus, ktoré sa skoro vôbec nepredávajú a určite budú dostupné.

Druhý problém je potom predajná cena. Ako iste vieš, iPhone X je príšerne drahý tovar. Nemôže si ho ani zďaleka dovoliť len tak hocikto. Presne preto sa snažilo Apple aspoň odchytiť zákazníka, ktorý by mohol pouvažovať na technicky veľmi podobnom iPhone 8. Zarobí tak či tak. Otázne už len zostáva či to bude aj o čosi viac alebo menej.

Nevieme presne určiť aký bol hlavný dôvod tejto stratégie, no vieme, že nič nie je 100% a žiadna teória určite nebude plnohodnotná. Treba sa nájsť medzi nimi nejaký zlatý stred a vytvoriť si tak všeobecný rozhľad. O tom, či to bolo dobrý alebo zlý krok sa rozhodne až potom, ako Apple zverejní predaje. Hoci sa teraz iPhone príliš nepredáva, ten hlavný nápor ešte len príde!

iPhone X - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.