Všetci dobre vieme, že Apple už od počiatku neponúka vo svojich iPhonoch prístup k FM rádiu. Prednedávnom sa ale objavili pochybné reakcie od NAB (Národná asociácia vysielateľov), ktoré tvrdili, že Apple používa čipy s podporou FM signálu vo svojich zariadeniach avšak firma neponúka funkciu priamo v telefóne. Ako to teda momentálne vyzerá?

Vyjadrenie Apple

Mnohí sa pustili do spoločnosti Apple avšak nikoho príliš nezaujímala pravda z tej „druhej strany“. Samotné Apple popiera obvinenia, že by jeho iPhone 8 a iPhone 8 obsahoval čip či anténu s podporu FM rádia. Na toto však reagovala NAB tým, že to nie je pravda a vo svojom blogu poukazuje aj na sériu snímkov, ktoré zachytávajú kompletne rozobraný iPhone 8, na ktorých je vidno čip Broadcom s integrovaným FM rádiom.

- Reklama -

Toto je vlastne taký dôkaz proti Apple. Novinky údajne disponujú dostatočným hardvérom na to, aby takéto rádio dokázali podporovať. Je teda otázne ako to je naozaj. Je teoreticky možné, že nové iPhony obsahujú nejaké komponenty, ktoré podporujú FM rádio avšak neobsahuje všetky na to aby mohla byť táto funkcia v týchto zariadeniach prístupná. Apple sa vyjadrilo aj pre známy, Americký server MacRumors:

„Applu hlboko záleží na bezpečnosti vlastných používateľov, najmä počas nebezpečných a krízových situácií. Presne preto sme vyvinuli špeciálne bezpečnostné riešenia pre naše nové zariadenia. Používatelia majú napríklad možnosť zavolať na čísla bezpečnostným zložiek a taktiež získať rýchly prístup k zdravotnému ID bez toho, aby musel byť telefón vôbec odomknutý. Pri tom všetko sú aktívne vládne núdzové oznámenia, medzi ktoré patrí Weather Advisories či AMBER alerts. iPhony 7 či nové modely, iPhony 8 však neobsahujú čipy pre FB rádio a rovnako tak v nich nenájdeme ani antény pre príjem takéhoto signálu. Aj to je dôvod, prečo u nich nedokážeme túto funkciu dodatočne aktivovať.“

iPhone - svetapple.sk

Zaujímavá situácia

Ak sa na celý tento problém pozrieme ináč, zistíme, že tu vlastne vznikla pomerne dosť zaujímavá situácia. Kým Apple aj vo svojich prehláseniach potvrdilo, že nie je možné, aby iPhony 7 a iPhony 8 prišli s funkciou FM rádia, nakoľko nedisponujú potrebným hardvérom, samotná NAB to berie ako veľmi jednoduchú záležitosť a nevidí v tom žiaden problém. Navyše naďalej presviedča samotného výrobcu smartfónov, že jeho vlastné zariadenia majú hardvér, ktorý popiera. Takto vyzerá vyjadrenie NAB:

„Apple ponúkala niekoľko rokov fantastickú aplikáciu pre používanie FM rádia vo svojich malých iPodoch Nano. V spoločnosti veľmi dobre vedia, ako vytvoriť kvalitný a funkčný FM signál pre mobilné zariadenia. Apple dokonca predstavilo vlastnú aplikáciu, ktorá dokážala zastaviť živé vysielanie a následne ho pretočiť až o 15 minút! V Cupertine sa ale rozhodli, že pre iPhony táto funkcia nebude dostupná. Vývojári tak nemôžu vyvíjať svoje aplikácie, ktoré by pracovali práve s FM rádiom.“

Všetko to začalo ešte počas minulého mesiaca, kedy sa Amerikou prehnala séria hurikánov. Práve vtedy sa začalo riešiť, že iPhone by mal ponúknuť aj podporu FM rádia. Tú Apple neponúka najpravdepodobnejšie pre iTunes a Apple Music, na ktorých zarába obrovské milióny. Je vraj ale na čase zabudnúť len na svoje zisky a začať riešiť bezpečnosť a zdravie obyvateľov USA. Aj toto boli myslienky, ktoré obleteli svet. Uvidíme, ako to bude vyzerať v budúcnosti. NAB Apple aspoň požiadalo, aby túto funkciu sprístupnil pre budúce iPhony, ktoré bude predstavovať v následujúcich rokoch.

Uvidíme ako tento spor dopadne. Na jednej strane to nemôže byť pre Cupertinského giganta žiaden problém, aby pridal funkciu pre svoje zariadenia. Na strane druhej ho však do toho nemôže nikto násilne nútiť. Je to len a len na Apple, čo vo svojich produktoch ponúka a pokiaľ to spĺňa všetky normy, nikto nezakáže, aby si tieto produkty ľudia kupovali. Povinnosť FM rádia nie je v žiadnej norme písaná. Apple má teda v tomto prípade navrch.

iPhone - svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.