Hoci nie veľké, na svete sa stále nájde percento používateľov, ktorý používajú na dnešnú dobu “zastaralý” ale stále plne funkčný hardvér od Applu. Hovoríme napríklad o zariadeniach ako iPhone 4S či iPhone 5 a iPade 2, 3 ,4 a 1. generácii iPadu mini. Všetkým menovaným produktom hrozí problém. Dá sa mu ale zabrániť.

Máte starší iPhone či iPad? Čoskoro môže prestať fungovať, upozorňuje Apple…

Nové oficiálne varovanie priamo od spoločnosti Apple vyzýva používateľov starších zariadení aby ich aktualizovali. Jedná sa o staré iOS zariadenia, ktoré sa ešte aj v dnešnej dobe v menšom množstve používajú. Majitelia týchto modelov by mali urýchlene navštíviť centrum aktualizácii a nainštalovať sem aktuálny softvér na najnovšiu možnú verziu. Všetko ešte pred tým ako odbije v kalendári 3. november 2019. Jedná sa o verzie operačného systému buď iOS 9.3.6 (pre staršie produkty) alebo iOS 10.3.4 (pre novšie zariadenia).

Apple to v tomto prípade naozaj myslí dobre. Nie je to zlá softvérová podpora zo strany spoločnosti. Nejedná sa len iOS zariadenia ale v podstate akéhokoľvek zariadenia s GPS. Všetky produkty, ktoré nebudú správne pripravené alebo upravené na to aby zvládli GPS Y2K budú mať problém. Ako sa bude vyskytovať? V prvom rade vaše zariadenie stratí pojem o čase a to môže spôsobiť mnohé problémy. Prestať vám môžu všetky aplikácie, prestanú vám chodiť maily, telefón nemusí správne reagovať a podobne…

Teraz trochu komplikovanejšie

Stručne povedané, súčasné GPS systémy počítajú týdžne pomocou desať bitovej premennej alebo registra. Jednoduchšie povedané, týždne môžu ísť na počítadle len od 0 do 1023. Pokiaľ však zariadenie dosiahne 1024 týždeň a nie je správne preprogramované, môže to byť problém. Spomínané počítadlo sa v takomto prípade reštartuje alebo “prevráti” a nebude tak viac použiteľné pre prácu s GPS a jeho presnými časovými údajmi. Tieto údaje sú pritom absolútne nevyhnutné pre prevádzku systému.

Z histórie vieme, že niečo podobné sa už stalo počas prvej epochy GPS, ktorá sa započala 6. januára 1980 a skončila 21. augusta 1999, kedy sa počítadlo naplnilo a muselo sa reštartovať. Nastala tak druhá epocha GPS, ktorá vypršala 6. apríla 2019. Vieme, bolo to už dosť dávno ale… Niektorí výrobcovia a vývojári softvéru mohli pri zostavovaní svojich systémov nastaviť reštart o niečo neskôr. To bol asi aj prípad spoločnosti Apple, ktorej toto pripadá na 3. november 2019.

No a čo vám odporúčame my? Pozrite si nie len vaše staršie iOS zariadenie, veď pravdepodobne ho už ani nemáte. Skontrolujte predovšetkým staršie produkty, ktoré používate a tie používajú zase GPS. Hovoríme najmä o jednotkách navigačných systémov v automobiloch. Aj tie môžu mať s touto zmenou problém. Ak ho už majú, v autorizovanom servise vám určite pomôže…

Máte starší iPhone či iPad? Čoskoro môže prestať fungovať, upozorňuje Apple... - svetapple.sk
Máte starší iPhone či iPad? Čoskoro môže prestať fungovať, upozorňuje Apple… – svetapple.sk
ZDROJgsmarena
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here