Blíži sa príchod nového iPhonu a ľudia sa začínajú dávať do pozoru. Ich súčasné zariadenia onedlho o generáciu zostarnú a o tých ešte starších nehovoriac. Otázne ale je, ši sa naozaj oplatí meniť iPhone každé dva roky alebo každý jeden rok. Väčšinou tak ľudia robia kvôli viazanosti u operátora, no v prípade, že si si zakúpil telefón za plnú sumu, výmena po roku nemusí byť vôbec taký nezmysel. Prečo?

Je to jednoduché

Asi by bolo zbytočné to tu do podrobná všetko opisovať. Vysvetlíme si len princíp. Ak si zakúpim iPhone dnes a o rok ho predám s tým, že medzi tým bola predstavená jedna generácia a telefón je naozaj v perfektnom stave, zvyčajne zaň dokážem získať ešte pomerne slušné peniaze. Ak je človek šikovný, môže to byť bez problémov 70-75% obstarávacej ceny. Je to niečo, čo napríklad pri lacnejších čínskych telefónoch neplatí. Apple má v tomto smere výhodu, nakoľko si dokáže dobre udržať cenu. Ak teda nový iPhone 7 Plus 128GB stojí 1000€ a po roku sa rozhodnem na výmenu stále je ho možné predať za zhruba 700-750€, čo teda vôbec nie je zlý údaj.

- Reklama -

Samozrejme na nový iPhone musí človek zvyšných 250-300€ doplatiť ale to je daň za nové zariadenie. Mnohí ľudia ale menia telefón až každé dva roky a robia to pomerne podvedome. Zbytočne sa tak však okrádajú o lepšie zariadenie svojim spôsobom za tie isté peniaze. Vezmime si totižto napríklad iPhone 6S Plus vo verzií 64GB. Jeho cena bola ako nová 900€. Dnes sa pohybuje na hranici 450-500€. Strata hodnoty je tu teda skoro 50%! Keď sa pozrieme o pár riadkov vyššie zistíme, že počas prvých dvoch rokov telefón každým rokom priamo úmerne stratí približne 25% svojej pôvodnej hodnoty (samozrejme údaje sa môžu mierne líšiť).

Ak sa teda po dvoch rokoch rozhodneš pre kúpu nového telefónu, stále budeš musieť doplatiť približne 25% navyše. Ja osobne vymieňam iPhone každý jeden rok a výborne mi to vyhovuje. Ako si na tom naopak ty? Je pre teba pohodlnejšie vydržať s jedným zariadením dlhšie alebo si technologický nadšenec, ktorý chce byť stále aktuálny?

Červený iPhone - svetapple.sk
Červený iPhone – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.