Apple je v súčasnosti jedným z najväčších technologických gigantov na svete. Jeho produkty z predajných pultov miznú ako teplé rožky a kupujú si ich ľudia mladší, no i starší. Áno, je to tak, iPhone dokážu ovládať aj malé deti, mnohokrát ho nájdeme v ich rukách. Neprekvapia nás však ani dôchodcovia, ktorí si ho veľmi pochvaľujú a majú na to dobrý dôvod. Prečo?

Pre všetkých

Predstav si, že musíš navrhnúť telefón pre všetkých. Na prvý pohľad to možno nevyzerá až tak náročné, no na to, aby si vyhovel veľkému publiku používateľov od detí po dôchodcov, musíš navrhnúť také používateľské rozhranie, ktoré zvládne úplne každý. Chalani v Apple museli vymyslieť niečo, čo sa bude páčiť všetkým. S príchodom prvého iPhonu sa im to podarilo.

- Reklama -

iOS je presne takým systémom, ktorý zvládne ovládať úplne každý. V podstate neponúka nič iné ako menu hneď na hlavnej, domovskej obrazovke. Človek sa tu tým pádom nemusí preklikávať rôznymi sekciami len preto, aby našiel nejaký dokument či aplikáciu. Všetko má jednoducho na jednom mieste a pokiaľ sa mu niečo nechce hľadať prechádzaním v menu, stiahne aplikácie smerom dole. Tam zadá názov aplikácie, ktorú potrebuje nájsť, a tá na neho behom niekoľkých sekúnd automaticky vyskočí. Je to vlastne úplne jednoduché a zvládne to každý.

iPhone dokážu ovládať aj dochodcovia - svetapple.sk

iPhone dokážu ovládať aj malé deti

Ikonky aplikácií (myslíme tých priamo od Apple, ktoré nájdeš v iOS hneď, ako zapneš iPhone) sú urobené tak, aby už na prvý pohľad symbolizovali to, čo skutočne ponúkajú. Myslelo sa tu nielen na dizajn, ale tiež na prehľadnosť, a to vyšlo. Piktogramy v okienkach sú jasne čitateľné a samotné aplikácie sú pomerne veľké, vďaka čomu sa dobre stláčajú. Práve to môže vyhovovať malým deťom či starším dôchodcom. Ďalej tu nájdeme rôzne režimy so zväčšným textom a podobne, aby sa na iPhone pracovalo aj so slabším zrakom stále pohodlne.

Toto sú všetko veci (aj keď možno maličkosti), ktoré robia z iOS to najlepšie na trhu. Systém je skutočne jednoduchý a intuitívny a zvládne ho každý – či už starý, alebo mladý. Taktiež ale vyhovuje aj všetkým ostatným, čo znamená, že je vlastne taký multifunkčný. Naučiť sa ho ovládať človek zvládne doslova za 5 minút a obľúbi si ho za 6. Je to systém, ktorý proste musíš milovať!

iPhone dokážu ovládať aj malé deti - svetapple.sk
iPhone dokážu ovládať aj malé deti – svetapple.sk

Apple nezabúda ani na hendikepovaných

Najlepšie na tom celom je, že vôbec nevadí, či má človek nejaký hendikep, ktorý mu znepríjemňuje život. Apple totižto myslí na všetkých a iPhone tak môžu používať aj ľudia, ktorí nemajú zrak, prípadne ho majú zhoršený. iPhone má rozsiahle možnosti diktovania úkonov, vďaka čomu tu odpadá problém pre zrakovo postihnutých. Rovnako tak tu majú potom svoje možnosti aj sluchovo postihnutí. Aj to je možno dôvod, prečo takmer každý hendikepovaný človek používa práve platformu od Apple.

Nie je to kvôli tomu, že by chcel byť štýlový. Ľudia, ktorý majú takéto postihnutie veľakrát nemajú toľko peňazí aby si mohli dovoliť nakupovať drahé produkty od Apple. Je to skôr kvôli tomu, že zariadenia skutočne pomáhajú v bežnom živote a to nie sú vyvíjané primárne preto, aby pomohli ľuďom so zdravotným postihnutím.

Samozrejme, nechceme silou mocou chváliť Apple za to, koľkým ľuďom ponúka svoje služby, ale krásne sa tu ukazuje článok zo včera, kde sme písali o kvalite. Takýchto používateľov je určite len mizivé percento zo všetkých, ktorí používajú iPhone, ale ako vidíš, majú tu svoju podporu, hoci to mohlo stáť milióny. Aj pre toto milujeme Apple 🙂

iPhone je vhodny aj pre hendikepovaných - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.