Hromadné žaloby kvôli spomaľovaniu iPhonov aj v Európe

Železo treba kuť za horúca. Keď sa v poslednej dobe začalo hovoriť o spomaľovaní iPhonov, čo je prípad spred troch rokov, vynorili sa mnohé nové žaloby a sťažnosti. Tentokrát sa pridala aj skupina pre ochranu spotrebiteľov zo Španielska a Belgicka. Apple žalujú kvôli obmedzovaniu výkonu s príchodom iOS 10.2.1.

Spoločnosť Euroconsumers (ktorá zastupuje spotrebiteľov) tvrdí, že Apple zaviedlo prostredníctvom aktualizácie zásadné zmeny, ktoré neboli komunikované s používateľmi. Celý spor sa týka predovšetkým starších zariadení ako iPhone 6/6 Plus, iPhone 6S/6S Plus, kde bol „nasilu“ obmedzený výkon v prípade zhoršeného stavu akumulátora.

Euroconsumers požaduje odškodné vo výške 60€ na každého spotrebiteľa, ktorého aktualizácia iOS 10.2.1 zasiahla pri bežnom používaní.

Na jednej strane rozumieme rozhorčeniu zákazníkov, no na strane druhej nám nie je celkom jasné, prečo žaloba prichádza až po tak dlhej dobe. Kompetentní zrejme iba vycítili príležitosť…

Apple tvrdí, že funkcia správy napájania mala brániť neočakávanému vypínaniu zariadení, so starším akumulátorom. Problémom žiaľ bolo, že to firma nijakým spôsobom neoznámila a používateľov následne trápil obmedzený výkon.

Pokiaľ bude spoločnosť Euroconsumers so svojou žalobou úspešná, náhrada škody by mohla predstavovať cca 180 miliónov eur. Pridali by ste sa k podobnej žalobe, keby sa to rieši aj na Slovensku? Dajte nám vedieť v komentároch.

Prečítajte si tiež  6 aplikácií, ktoré dnes stiahneš zadarmo. (2.12.2019)
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.