Ako iste viete, ubehlo už jedenásť rokov od chvíle, keď Steve Jobs po prvýkrát vystúpil na pódium a svetu ukázal prvý tablet od Apple s názvom iPad.

Toto zariadenie nebolo po technickej stránke dokonalé a absentovali tu niektoré „elementárne“ záležitosti ako napríklad predná či zadná kamera. Na tú dobu však šlo o tak lákavý produkt, že ste si ho počas prvých mesiacov predaja v podstate nemohli zakúpiť – firma ho nestíhala vyrábať. iPad sa stal okamžite hitom, na čo nadväzovala výrazne upgradovaná druhá generácia v roku 2011 (niektorí ju používajú dodnes) a potom ďalšie modely.

- Reklama -

Pôvodná verzia s hranatým dizajnom bola vo vývoji niekoľko dlhých rokov, o čom vypovedajú aj tvrdenia pracovníkov spoločnosti Apple. Šepká sa, že iPad mal prísť skôr ako iPhone, avšak Steve Jobs celý projekt zastavil, pretože cítil, že ešte nie je ten správny čas na jeho uvedenie.

Akonáhle sa ale práce na iPade opäť rozbehli, vzniklo viacero prototypov, ktoré mali unikátne vlastnosti či funkcie. Hoci mali byť všetky do jedného po ukončení testovania zničené, nestalo sa tak a jeden kúsok sa zachoval do dnešných dní. O jeho fotografie sa postaral známy zberateľ Giulio Zompetti.

Duálny systém nabíjania

Na internete sa objavil prototyp prvého iPadu z roku 2010

Na svojom twitter účte ukázal zariadenie, ktoré ešte chráni špeciálna ochranná fólia (už v horšom stave). Hoci je celkový dizajn v zásade rovnaký ako finálna verzia, objavuje sa tu jedna odlišnosť, ktorú z časti poznáme z posledných generácii iPadu.

Na boku sa nachádza ďalší konektor, ktorý slúžil na pripojenie príslušenstva alebo nabíjanie. Zberateľ vo svojom príspevku tvrdí, že šlo o duálny dokovací systém, umožňujúci súbežné dopĺňanie energie.

Ak by ste chceli napríklad doplniť batériu o niečo rýchlejšie, teoreticky sa sem dali napojiť dva 30-pinové konektory. Nakoľko však celý systém nebol príliš sofistikovaný, Apple sa ho v neskoršej fáze vývoja (DVT) vzdalo.

Dnes má iPad taktiež druhý konektor, no ten nie je fyzický ale magnetický a primárne slúži na konektivitu s Apple Pencil. V zadnej časti sa nachádzajú tri krúžky pre prepojenie s púzdrom.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.