Vo svete panuje povedomie o tom, že iPhone je veľmi bezpečné zariadenie. To je samozrejme pravda a pokiaľ používate dobré heslo, je skoro nepremožiteľný. Napriek tomu sa tu ale z času na čas objaví bezpečnostná chyba, ktorú treba odstrániť. V prípade tej poslednej bolo možné nabúrať fotoaparát, dnes to však už nehrozí.

Na iPhone bolo možné hacknúť fotoaparát a mikrofón.

Pri moderných technológiách si vždy treba dávať veľký pozor. Hoci pôsobia maximálne bezpečne, často sme svedkami určitých nedokonalostí, ktoré nás môžu ohrozovať. Možno by sme to ani neboli povedali, no niečo podobné sa vyskytlo aj v iOS.

Hackerovi sa podarilo objaviť chyby, vďaka ktorým vedel získať kontrolu nad fotoaparátom, či napríklad mikrofónom. Hoci má v tomto smere Apple relatívne silný spôsob zabezpečenia (potvrdzovacie okná), podkopali ho iné nedostatky, ktoré sa nachádzali v iOS 13.

Podľa všetkého navyše ani nešlo o nič komplikované. Autor chyby, Ryan Pickren ostal prekvapený po tom, ako mu Apple ponúklo odmenu vrámci programu „Bug Bounty“. Vraj očakával, že bude medzi desiatkami iných hackerov, ktorí nahlásia rovnakú chybu. Bol však jediný.

No a aká bola táto odmena? Veľmi štedrá. Ryan si prilepšil o celých 75 000$ dolárov, čo predstavuje zhruba 69 500€. Hold, niekedy stačí byť iba šikovný a čestný.

Apple už chyby samozrejme opravilo

Keďže sú tieto informácie verejne dostupné, je isté, že sa už bezpečnostné chyby v iOS 13 nenachádzajú. Apple tvrdí, že ich vyriešilo postupne. Časť bola odstránená ešte v januárovej aktualizácii a druhá „várka“ potom v marcovom update. Používanie iPhonu a takisto aj jeho fotoaparátu či mikrofónu je teda úplne bezpečné a netreba sa ničoho obávať.

Apple je v tomto smere veľmi opatrné a tiež štedré voči každému, kto sa snaží ochrániť používateľov. Pokiaľ niekto nahlási objavenú chybu a nesnaží sa ju zneužiť, môže si tak prilepšiť o desiatky či stovky tisíc dolárov. Firma ich vypláca pomerne často na to, aby si udržala renomé jedného z najbezpečnejších výrobcov smartfónov na svete! Držíme palce, aby sa ho podarilo udržať aj naďalej.

Na iPhone bolo možné hacknúť fotoaparát. Hacker za to dostal 69 500€!
Na iPhone bolo možné hacknúť fotoaparát. Hacker za to dostal 69 500€!
Prečítajte si tiež  Nové iPhone ostávajú s Lighnitng konektorom. USB-C sa nakoniec nekoná. Škoda.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.