iPad je žiaľ počas posledných rokov presne tým produktom, ktorého predaje nepríjemne klesajú. Apple nevie príliš zaujať zákazníkov a predáva ich stále menej a menej hoci sú to veľmi užitočné produkty. Samozrejme, nie je to len problém Apple, ale celého tohto priemyslu. Nielen taký iPad má posledné roky problémy s predajmi. Apple je tak či onak stále na vrchole, čo sa predajov týka. Tento rok to ale posunie na novú úroveň. iPad prinesie obrovské zmeny!

Ming-Chi Kuo

Asi si si všimol, že sa už dlhšie na tému nových zariadení nevyjadroval svetoznámy analytik Ming-Chi Kuo, ktorý má asi najlepšie predpovede a informácie zo všetkých jeho kolegov v tomto priemysle. To zrejme preto, lebo zbieral info práve na túto predpoveď, ktorá je veľká a po ktorej naplnení by sa všetko negatívne, čo posledné roky padá na adresu iPadov a ostatných tabletov mohlo premeniť na pozitívne správy a čo hlavne – priaznivejšie predaje. Poďme sa teda pozrieť na to, čo to ten Kuo vlastne očakáva!

- Reklama -

V prvom rade začneme dizajnom, ktorý Apple už od roku 2012, kedy vyšiel iPad mini s novým dizajnom, pravidelne každým rokom drží. Tento rok sa všetko zmení. iPad nezmenia len detaily, ale vraj príde na radu kompletne celý tvar zariadenia. Možno bude použitý aj nový materiál na dizajn, no to si zatiaľ netrúfame odhadnúť. Jediné čo vieme, je to, že iPad príde a príde ich hneď viac. Nebude to totižto už ani zďaleka model mini, Pro a Pro s 12,9″ displejom.

iPad - svetapple.sk

3 veľkosti.

Keď sme vyššie napísali, že iPady budú kompletne zmenené, tak budú kompletné zmenené, v každom jednom detaile. V prvom rade by sme sa mali dočkať toho najväčšieho modelu, ktorý dnes nazývame ako iPad Pro a Apple ho pokojne mohlo ponúkať aj ako počítač, pretože jeho výkon tomu zodpovedá. Apple predstavý druhú generáciu tohto tabletu a tá ponúkne už klasicky pomerne veľký, 12,9″ displej. Na tomto displeji sa veľmi dobre používa napríklad Apple Pencil, je to obľúbený grafický nástroj. Druhý iPad Pro, by mal dostať uhlopriečku medzi 10″ a 10,5″.  Bližšie ešte nevieme ale bude väčší ako predchodca.

Tak ako pri najväčšom modeli, aj tu sa dočkáme samozrejme výkonnejšie procesora, lepšieho dizajnu či lepšieho fotoaparátu. Pôjde o kompletne prepracované tablety tak, aby boli pre ľudí čo najzaujímavejšie. Posledným z trojice iPadov bude prekvapivo model s 9,7″ uhlopriečkou. Nepôjde však o nič prevratné. Kuo tvrdí, že pôjde o akúsi lacnú alternatívu k Pro verziám. Na tému iPadu mini sa žiaľ nevyjadril. Apple ho buď neaktualizuje teraz alebo už pre neho náhradu neplánuje. Predsalen je tu iPhone 7 Plus, ktorý nahradil tento „baby iPad“.

Nových tabletov by sme sa mali dočkať niekedy v druhom štvrťroku 2017. Očakávali sme ich príchod o čosi skôr, ale ako tvrdí Kuo, niečo sa skomplikovalo a tak si na iPady budeme musieť počkať. Výkonné verzie Pro budú poháňané čipsetom Apple A10X od TSMC a lacnejšia verzia s 9,7″ displejom dostane Apple A9 od Samsungu. Stále pôjde teda o relatívne výkonný iPad. Predaje by podľa predpovede ale žiaľ mali naďalej klesať. Kuo predpokladá okolo 35 miliónov predaných kusov iPadu. Uvidíme, ako to bude s cenou. Ak bude chcieť Apple predávať viac, bude musieť udržať tú súčasnú alebo ju znížiť. To ale nepredpokladáme a bojíme sa, že iPad cenovo opäť porastie. Nechceme ale predbiehať, všetko sa ukáže až v následujúcich mesiacoch.

iPad - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.