Tento týždeň bol predstavený nový 9,7″ iPad, čo je vlastne taký iPad za rozumnú cenu. Za 329 $ môžeš mať jeho 32 GB variant, ktorý je skoro totožný s iPadom Air 2. generácie. Myslíme si, že je to ideálna voľba pre každého, kto chce vstúpiť do rodiny iPadov a nechce za to míňať veľa peňazí. To, že sa ale šetrilo sa trošku negatívne podpísalo na niektorých veciach. Tablet je hrubší, o čosi ťažší a dokonca má aj horší displej!

Negatívne stránky

Nový iPad nie je len o tom pozitívnom. Má aj negatívne stránky aj keď našťastie nejde o nič „vážne“ prečo by nás Apple nahnevalo. Ide len o malé rozdiely. Tak napríklad starý model iPady Air 2. generácie bol svojho času tým najtenším tabletom na svete. Človek by možno očakával, že tento 9,7″ tablet v tom bude pokračovať ale kdeže.

- Reklama -

Hrúbka je slušných 7,5 mm, čo je v podstate rovnako ako mal iPad Air prvej generácie. Na prvý pohľad to možno nie je veľa, no v praxi už nejde o zanedbateľné číslo. Ak sa nad tým ale zamyslíme, práve to, že bol Air 2 taký tenký muselo predražiť jeho výrobu. Toto je možno cesta, ako to urobiť lacnejšie a pre nás dostupnejšie s tým, že si v Apple udržia dopredu stanovenú maržu.

Skutočne len čísla?

Navyše tablet nie je hrubší len kvôli hrubšiemu šasi, ale aj napríklad kvôli hrubšiemu displeju. To my síce nevidíme, ale nevyužíva technológiu, ktorú využíval iPad Air 2. Displej v prvom rade nemá takú kvalitnú antireflexnú vrstvu ako jeho predchodca, no a po druhé, nenachádza sa už priamo pod dotykovým sklom ale medzi sklom a samotným displejom je malá vzduchová bublina. Aj tu sa šetrilo najmä na výrobe. O nič vážne ani zásadné nejde, ale je dobré to vedieť. Samozrejme zobrazenie je rovnako kvalitné ako predtým. Už spomínaná vzduchová bublina musela pridať na hrúbke.

Posledným neduhom je fakt, že tablet je aj ťažší. Našťastie sa tu rozprávame o rozdieli sotva niekoľkých gramov, takže je to úplne v poriadku. Kým iPad Air 2 vážil 437 g, ten nový váži 469 g. V praxi ide rozdiel, ktorý si nikto nevšimne a mohol byť spôsobený napríklad iným displejom a podobne. V zásade sa ale nezmenilo nič, čo by nejako ovplyvnilo funkcionalitu zariadenia. To je hlavné!

iPad - svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.