Každá Keynote, každý nový iPhone či Mac sa nezaobíde bez porovnávania toho, čo sme mali možnosť vidieť minulé roky. Výnimkou nebol ani tohtoročný septembrový Apple Special Event, počas ktorého nám Apple ukázalo nové iPhony 7. Zaujali hlavne novým prevedením, vylepšeným fotoaparátom, odstránením jacku na slúchadlá a najmä ich rýchlosťou.

O koľko je procesor A10 Fusion rýchlejší než A9?

Siedmeho septembra Apple predstavilo dvojicu nových iPhonov 7, ktoré, samozrejme oproti predchádzajúcej verzii prišli s vylepšeniami a novým procesorom A10 Fusion. Tento procesor, ktorý je až 120-násobne rýchlejší než ten v prvom iPhone, síce na prvý pohľad môže znamenať obrovský krok dopredu, no je v porovnaní s A9 až tak lepší?

- Reklama -

Ak si túto Keynote sledoval, určite si si všimol to, že Apple v grafoch porovnávania výkonu nepoužilo iPhone 6s s procesorom A9 ale starší iPhone 6 s A8. V tomto grafe bolo jasne vidieť to, že výkon A10 Fusion je takmer dvojnásobný, čo je fajn. Je jasné, že A10 je lepšia v porovnaní s A9, no zrejme nie až natoľko, aby sa Apple odvážilo porovnať práve tieto dva typy procesorov.

snimka-obrazovky-2016-09-07-o-20-36-49

Polovica stačí?

Keď sa na to pozrieme bližšie, tak A10 Fusion je o 40% rýchlejší než A9 (iPhone 6s, iPhone 6s Plus a iPhone SE) a dvakrát rýchlejší než A8 (iPhone 6 a iPhone 6 Plus). S vylepšením grafiky v desiatke je to už o čosi lepšie, keďže je výkon lepší o 50% než v A9 a až trojnásobne vyšší než v A8. Je to vďaka šesťjadrovej grafike, ktorá využíva dve tretiny energie ako pri A9 a polovicu pri A8. V porovnaní s prvým iPhonom je grafika rýchlejšia až 240-násobne.

A10 Fusion má celkovo štyri jadrá, dve z nich sa starajú o špičkový výkon napr. pri hraní hier a ďalšie dve o každodenné úlohy, ktoré v iPhone využívame. Známa aplikácia Geekbench 4.0, v ktorej boli vykonané benchmarky potvrdzuje to, že iPhone 7 získal pri multi-core teste 5 510 bodov a iPhone 6s 4 037 bodov. To, či tieto čísla zavážia pri kúpe iPhonu 7 nevieme, no s určitosťou vieme povedať, že procesor A9 sa vôbec nemá za čo hanbiť a v porovnaní s A10 Fusion je len v tesnom závese.

design_hero_large

Môže ťa zaujímať
- Reklama -