Včera sme vás informovali o tom, že Japonci budú používať svoje ID priamo v iPhone. Umožňuje ím to technológia NFC. Teraz bude túto technológiu využívať ďalší štát. Občiansky preukaz v iPhone už aj v Nemecku.

Občiansky preukaz v iPhone už aj v Nemecku

Pokiaľ žiješ v Nemecku a máš v krajine trvalí pobyt. Pravdepodobne ťa informácia ako zarytého Apple fanúšika mimoriadne poteší. Apple sa rozhodlo, že potenciál NFC, ktorý nájdeme v iPhone už piatým rokom rozšíri aj ďalej ako len na Apple Pay. Prvou krajinou, ktorá toto využila je Japonsko, kde sa intenzívne pracuje na spustení digitálnych občianskych preukazov priamo v iPhone. Po novom však pribudne ďalšia krajina, tento krát v Európe. Občiansky preukaz v iPhone už aj v Nemecku a nebude to trvať dlho.

Krajina umožní uložiť si aj doklady ako cestovné pasy či povolenia na pobyt. Všetko dôležité z vašej peňaženky sa teda presúva do vášho smartfónu. V prípade, že potrebujete platiť a nemáte hotovosť, použijete Apple Pay, v prípade, že chcete uplatniť bonusovú kartičku využijete napríklad aplikáciu stocard a ak vás zastaví polícia a chcú preukázať vašu totožnosť, pomocou čipu v zadnej časti smartfónu to dokážu behom sekundy. Výhodou NFC je tiež fakt, že kým v občianskych preukazoch nájdeme takzvané pasívne NFC, v iPhone je aktívne.

iPhone ako občiansky preukaz? V Japonsku realita. U nás by to šlo tiež. - svetapple.sk
iPhone ako občiansky preukaz? V Japonsku realita. U nás by to šlo tiež. – svetapple.sk

Čo to znamená? Vo všeobecnosti urýchlenie celého procesu skenovania. Kým kartu a jej čip hľadá terminál (keďže v nej nie je elektrický prúd), pri iPhone to platí naopak. Práve iPhone sa aktívne podieľa na vyhľadávaní terminálu vďaka čomu všetko prejde bleskovou rýchlosťou.

Na Slovensku by to mohlo byť, musel by to ale niekto chcieť

Tejto téme sme sa venovali aj vo včerajšom článku s Japonskom. Aj na Slovensku by mohol niekto začať pracovať na tom, aby sme všetky potrebné doklady dokázali uschovať do nášho zariadenia. Pravda je taká, že niekedy je lepšie nenosiť aj peňaženku aj telefón zároveň. Pokiaľ sa ide človek baviť a všetko vybaví v jednom zariadení existuje menšie riziko straty a nemusí zbytočne nosiť obe.

Na Slovensku by ale musel podobnú novinku zaviesť niekto vo vláde a keďže vieme ako to u nás momentálne funguje, vidíme to skôr na dobu neurčitú. Pravda, možno nás niekto prekvapí ale na to sa nespoliehame. Množstvo perfektných vecí zo sveta by nám uľahčilo život a možno by ani nebolo také drahé či časovo náročne zaviesť ich aj doma. Ale ako keď nemá kto a kompetentní sa tvária, že nič nevidia? 🙁

Občiansky preukaz v iPhone už aj v Nemecku. Príde aj na Slovensko? - svetapple.sk
Občiansky preukaz v iPhone už aj v Nemecku. Príde aj na Slovensko? – svetapple.sk

zdroj: cultofmac

ZDROJcultofmac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here