Niekedy sa stretneme s tým, že niekto nadáva na prednú stranu iPhonu X (pokiaľ ho napríklad vidí niekde na fotke). Je to samozrejme oprávnené. Každý má svoj názor, svoje vizuálne vnímanie a má právo vyjadriť sa k tomu. Avšak, ako je už u Apple zvykom, objavujú sa tu veci, ktoré sa užívateľom nepáčia ale časom  si na ne zvyknú, nájdu pre ne pochopenie a potom im už vôbec nevadia. To je aj prípad OLED displeja, ktorý je na vrchnej strane presne taký, aký má byť a je to tak dobre. Prečo?

Položme si otázku.

Najprv by som dovolil odpovedať na jednoduchú otázku. Prečo urobilo Apple takýto krok? Kvôli Face ID? Pochybujem. Dizajnéri boli vždy posadnutí presnými tvarmi a prakticky všetko čo sme na zariadení našli dávalo nejaký dôvod. Nešlo však o dôvod, ktorý by sa musel podriadiť nejakému problému. Určite mi teraz dáš za pravdu, že pokiaľ by sa Apple vyhlo vrchným dvom „ušiam“ alebo „rohom“ (nazvi si to ako chceš), vyhlo by sa problémom či už s výrobou, dodávkami alebo navrhovaním iOS 11, ktoré muselo byť pre takéto používanie kompletne prispôsobené. Apple si ale dalo tú námahu dostať to do výroby a taktiež prispôsobiť tomu softvér. Z toho nám vyplýva, že nešlo o žiaden ústupok ale dopredu premyslený krok.

Môže sa ti síce nepáčiť ale uznaj sám, že sa ti nepáčil ani dizajn iPhonu 6/6S či možno 7-mičky. Napriek tomu si možno aj ty jeden z nich používal a časom si si uvedomil, že to až taká tragédia nie je. Uvedomil si si jednu vec, ten dizajn je niečim výnimočný, je niečim originálny a všetko na úkor funkcionality (presne taký by aj dizajn vlastne mal byť). Inými slovami, kým prvé iPhony po model 3GS charakterizovalo zadné zaoblené telo a výrazný kovový rámček okolo displeja, neskôr sa to zmenilo na takzvaný systém „sendvič“.

Tento systém poznáme z modelu 4 a 4S, kedy dizajn zariadenia tvorilo sklo, hliníkový rámček a opäť sklo. Milovali sme ho asi všetci ale aj toto si zaslúžilo v rok 2012 evolúciu. Zrazu sme tu mali hliníkové zariadenie, s pozostatkami skla na zadnej strane. Volal sa iPhone 5 a vydržalo mu to dodnes (model SE). Neskôr prišli 6-tky s výraznými pásikmi, no a potom 7-mičky, ktoré boli ale len lepšou evolúciou 6-tiek (aj keď sa dizajnom posunuli zase niekam inam. Hliník ale evidentne zostarol a prišiel opäť čas na sklo. Tento krát ale opäť s výraznými zaoblenými tvarmi tak, ako to mal iPhone 2G,3G a 3GS. Ako s tým však súvisí displej?

Prečítajte si tiež  3 zaujímavé nové aplikácie v App Store

iPhone X - svetapple.sk

Originalita

Asi už tušíš, kam tým vlastne celým mierim. iPhone X má byť originálny. Ale to už je, zo zadnej strany, ktorá je opäť presklenná a zaoblená. Prečo si to teda „odtrpela“ aj predná časť? Je to jednoduché a pravdepodobne to tak z iPhonom X ako takým ani veľmi nesúvisí. Nejde totiž o toto konkrétne zariadenie ale skôr o prezentáciu novej technológie. Na iPhonoch sme doteraz používali tlačidlo Home Button. Bol to klasický rozoznávací prvok iPhonov počas 10 rokov. iPhone X ho ale nemá a pokiaľ by priniesol displej „od kraju po kraj“ zpredu by sme možno nevedeli povedať, o aké zariadenie ide. V Apple chceli byť s najväčšou pravdepodobnosťou celkom iní. Chceli sa len niečim líšiť a zakomponovaním Face ID do vrchnej časti displeja sa im to zaručene podarilo.

Netýka sa to konkrétne iPhonu X, skôr by som to nazval ako náhradu za Home Button, na ktorý sme boli zvyknutí. Nejde tu o to aby sme medzi sebou rozoznávali jednotlivé iPhony. To bol popravde problém aj pri predošlích generáciách. Ide tu o to, priniesť telefón, ktorý nikto neokopíruje a ktorý bude so svojim dizajnom ako jediný aj keď za cenu miernej kontroverznosti. Myslím si totiž, že výroba displeja, ktorý by nemal na vrchnej strane kritizovaný „výrez“ by bolo omnoho jednoduchšie a tiež menej nákladné.

iPhone X - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.