Už o pár dní by mal byť na Slovenskom trhu dostupný celkom nový iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Oba smartfóny sú čerstvou novinkou z Cupertina a oba majú čo to ponúknuť v oblasti technológie aj keď zdieľajú pomerne dosť vecí s predošlím iPhonom 7 a iPhonom 7 Plus. Je tu ale ešte aj model X, ktorý sa do predaja dostane až 3. novembra. Otázne je teda, či sa vyplatí čakať alebo rovno kúpiť iPhone 8/8 Plus a X-ko neriešiť. 

Novinky

Mnohí si myslia, že iPhone 8 je len takým vylepšeným iPhonom 7, ktorý prináša krajší dizajn, no nie je to celkom pravda. Zmenilo sa toho aj na naše prekvapenie pomerne dosť a 8-mička sa dá považovať za plnohodnotnú novú generáciu. Samozrejme aj dizajnom. Ten síce nadväzuje na minuloročné modely ale celkovo je veľmi vydarený a musíme povedať, že iPhone vyzerá omnoho viac k svetu ako doteraz. Medzi najväčšie novinky potom patrí samozrejme čip Apple A11, ktorý ponúka až 6 jadier a je omnoho výkonnejší ako predošlá generácia A10. Spolu s procesorom Apple A11 prišiel samozrejme aj koprocesor Apple M11. Koprocesor sa po prvý krát objavil ešte v iPhone 5S, tu sa nazýval ako M7.

- Reklama -

Rovnako tak tu nájdeme aj výkonnejší a energeticky úspornejší grafický čip, čo je veľké plus, nakoľko si ho Apple vyvíjalo samo. Medzi absolútne novinky potom patrí napríklad bezdrôtové nabíjanie, ku ktorému si ale musíš špeciálne dokúpiť príslušenstvo. Tak isto to platí aj pre rýchle nabíjanie. Keď si kúpiš silnejší adaptér ako ten sériový, budeš ho môcť dennodenne využívať. Momentálne je telefón dostupný len v 64GB a 256GB verzií, čo je v podstate rovnaké ako minulý rok s tým, že zmizla 128GB varianta.

Hoci to na papieri nevyzerá, fotoaparáty prešli tiež razantnými vylepšeniami a podľa hodnotení sú na tom najlepšom vôbec. Medzi veľké novinky patrí napríklad Porait Lightning či samotné vylepšenie tohto režimu, ktorý na 8-mičke funguje výborne. Navyše sa tu udiali aj vylepšenia v oblasti videa. iPhone 8 môže natáčať 60 fps/30 fps/24 fps 4K. Pri iPhone 7 to bolo len 30 fps.FullHD video potom povýšilo až na 240 fps v spomalenom režime. Minulá generácia ponúkala „len“ 120 fps. Prehrávanie videa po novom podporuje aj Dolby Vision a HDR 10 obsah.

Mám iPhone 7 a iPhone 7 Plus

V tomto prípade iPhone 8 či iPhone 8 Plus neodporúčame. Nie, že by bol nebodaj horší avšak nie je až o toľko lepší aby sa výmena naozaj oplatila. Ak chceš ale nový iPhone, model X je pre teba ako stvorený. Ten prináša ešte omnoho viac a v podstate preskočíš jednu generáciu zariadenia. Je to akoby si sa dostal do budúcnosti.

Mám iPhone 6S a staršie

V tomto prípade sa ti oplatí samozrejme vymeniť skôr za iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Prinášajú aj množstvo noviniek z minulého roka. Napríklad vodeodolnosť, dvojitú šošovku fotoaparátu pre model Plus s optickým zoomom. Výkonnejší procesor, odstránenie Home Button, kvalitnejší 7 mpx predný fotoaparát, kvalitnejší displej a mnoho iného. Samozrejme, ak sa rozhodneš pre model X, preskočíš do absolútne iného sveta. Telefón je o rok popredu a ty to pocítiš.

Nemám iPhone prípadne sa neviem rozhodnúť

Pokiaľ nepatríš ani do jednej skupiny, prípadne nemáš iPhone a nevieš sa rozhodnúť, asi by sme ti tu mali spísať niekoľko Plusov, ktoré iPhone X má a model 8 či 8 Plus nie. Ťažko ti v tomto prípade odporučiť, čo sa ti viac oplatí, to už musíš asi vedieť len ty sám. Preto si prosím pozri stručné porovnanie a sám si povedz, či to má alebo nemá zmysel:

  • iPhone X prináša 5,8″ Super Retina HD displej s technológiou OLED, zatiaľ čo 8 Plus „len“ 5,5″ Retina HD displej. Displej iPhonu X sa nachádza na celej prednej strane, čo podstatne uľahčuje ovládanie. Telefón je v rozmeroch zhruba rovnakých ako iPhone 6/7/8, nie ako Pluskové verzie. Navyše prináša aj technológiou HDR.
  • Odomykanie pomocou tváre a teda funkcie Face ID, ktorá nahrádza Touch ID.
  • iPhone X ponúka slnečnú clonu pre teleobjektív f/2.4 zatiaľ čo iPhone 8 Plus f/2.8. Plusom je tiež dvojitá optická stabilizácia.
  • Predná kamera v iPhone X podporuje navyše portrét mód, funkciu portrait lightning a tiež animoji, čo sú vlastne animované Emoji ikony.
  • Výdrž batérie by mala byť o 2 hodiny dlhšia avšak len v bežnom režime. iPhone 8 plus má v tomto smere navrch pri používaní internetu a videohovorov. Tu stráca model X pri každom celú hodinu.

iPhone X je predzvesť budúcnosti, iPhone 8 len ďalšia nová generácia. Mylsíme si, že pokiaľ si skutočný fanúšik jablkových zariadení, malo by to byť jasné. Ak ale potrebuješ telefón na prácu a telefonovanie, iPhone 8 a ani iPhone 8 Plus ťa určite nesklamú. Problém nie je len v cene ale aj v dostupnosti. iPhone 8 a 8 Plus by mali prísť už za 4 dni. Model X zatiaľ nevedno kedy. Oficiálne štartuje 3. novembra ale to ešte neznamená, že v daný dátum bude dostupný aj na Slovensku. Uvidíme.

iPhone X - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.