Apple sa tento rok chystá urobiť jednu veľkú zmenu v usporiadaní svojich modelov podľa pamäte. V prvom rade by sme sa mali konečne po mnohých rokoch zbaviť základného a nedostatočného úložiska 16GB, ktoré by mohlo nahradiť 32GB, čo nás veľmi potešilo. V druhom rade by sa to ale malo posunúť aj na opačnej strane a nový iPhone môže ponúkať až 256GB pamäť. Otázka ale znie, či je vôbec potrebné, aby telefón ponúkal takúto pamäť. Poďme sa na to pozrieť!

Ako je to s pamäťou dnes?

Ak chceme hodnotiť niečo, čo bude v blízkej budúcnosti, asi by sme asi mali začať s tým, ako je to dnes. Pamäť v iPhone je v súčasnsoti rozdelená do troch variant. Ten základný už všetci veľmi dobré poznáme. Má len 16GB a nakoľko nám asi nikomu nestačí, Apple sa ho konečne rozhodne nahradiť väčšou kapacitou. Človek tak môže do svojho iPhonu uložiť viacero fotiek, videí či aplikácií.

- Reklama -

Druhá varianta má 64GB, za ktorú sa pripláca 100€, no ponúka dostatočný priestor pre ukladanie súborov. Tretia varianta má 128GB a osobne nepoznáme nikoho, kto by tých 128GB zaplnil. No predsalen sa nájdu ľudia, ktorým ani to nestačí. Práve 128GB verzia by mohla nahradiť súčasnú 64GB a namiesto 128GB by ako vrchol ponuky mala prísť kapacita 256GB.

256GB iPhone

Dnes fotografie zaberajú kvôli väčšiemu rozlíšeniu fotoaparátu viac megabajtov, videá zaberajú gigabajty kvôli možnosti natáčať v 4K. No a potom sú tu aplikácie, ktoré tiež nebývajú najmenšie a bežná appka má často aj 1GB. Človek musí teda buď triediť to, čo v telefóne má, hospodáriť s pamäťou tak, aby sa rýchlo nezaplnila alebo siahnuť po väčšej pamäti.

Ak iPhone vlastní niekto, kto ho potrebuje na jednoduché úkony, no chce iPhone, asi mu postačí aj základ. Na tých pár sto fotografií, ktoré s ním za celú dobu urobí a 10 aplikácií, ktoré reálne potrebuje mu postačí aj 16GB, po novom teda 32GB. Ak už je ale človek, ktorý si rád užíva zariadenie naplno, potrebuje 64GB. Túto kapacitu mám aj ja sám na svojom iPhone 6S Plus a po 9 mesiacoch je plná. Najnáročnejší potom siahajú po 128GB, čo sa niekomu môže zdať až choré, ale ak má rád niekto video, je to úplne v poriadku.

iPhone 6S - svetapple.sk

iPhone nie len na volanie

Netreba totižto zabúdať na to, že iPhone nie je len zariadením na telefonovanie či surfovanie na webe, čo prakticky žiadnu pamäť nezaberá. Je to produkt, ktorý ponúka obrovské množstvo možností, ktoré s ním možno vykonávať. Dá sa premeniť na hraciu konzolu, ako pomerne pekné zariadenie na sledovanie filmov či tvorbu videí. A dostávame sa konečne k vrcholnej 256GB kapacite, ktorá má prísť tento rok, pre koho je určená a bude vôbec možné zaplniť ju?

Začneme odpoveďou na prvú otázku. Určená bude zrejme pre tých, ktorí radi natáčajú video, no ťahať so sebou statív, flycam, objektívy, fotoaparát, rôzne držiaky a podobne sa im jednoducho neoplatí. iPhone má optickú stabilizáciu, fantastické rozmery, skvelé možnosti v okamžitej editácii (napríklad cez iMovie). Takže pokiaľ človek potrebuje natočiť niečo jednoduché (či možno aj zložitejšie), s týmto zariadením to určite dokáže. Kvality jeho fotoaparátu sú totižto obrovské a rovnako ako pre profesionálne zrkadlovky či kamery, aj pre iPhone existuje obrovské množstvo objektívov, držiakov a ďalšieho príslušenstva.

Človek preto nemusí ťahať plné auto techniky, ale stačí mu jeho telefón. Ďalšia vec je tá, že ak už niekto ničo filmuje, asi potrebuje kvalitu. Keďže 4K video je naozaj na pamäť až veľmi náročné, treba ho niekde uložiť.

Áno, aj na to bude dobrá pamäť. Nejde tu len o videá, niekto chce fotiť, niekto je vývojár a chce mať aplikácie a dokumenty vždy po ruke. Je tu naozaj veľká klientela, ktorú možno na prvý pohľad nevidno, no ak človek chce, presne nájde ľudí, ktorí by si mohli 256GB iPhone kúpiť. Ak teda niekto hovorí, že jeho existencia bude nezmysel a majiteľov si nenájde, mýli sa. Jeho klientela tu je a čaká na jeho príchod!

iPhone 6S - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.