Už viac ako desať rokov ovplyvňuje iPhone trh s mobilnými zariadeniami. V roku 2007 ponúkol zákazníkom inovatívny prístup k technológiám a revolúciu v oblasti smartfónov. 29. júna 2020 oslavoval svoje 13. narodeniny, čím sa stal oficiálnym teenagerom.

Pôvodný iPhone je už teenager

Prvé zvesti o tom, že Apple pripravuje vlastné mobilné zariadenie sa objavili ešte v roku 2006. Steve Jobs vtedy v jednej z predajní prezradil, že „jeho“ firma plánuje predstaviť tri jedinečné produkty, ktoré významným spôsobom ovplyvnia technologický priemysel.

Jednalo sa o iPod so širokouhlým displejom, mobilný telefón a prelomový internetový komunikátor. Všetko sa podarilo „vtlačiť“ do kompaktného tela, ktoré Apple nazvalo ako iPhone.

Spoločnosť ho po prvýkrát ukázala ešte v januári 2007. Legendárna prezentácia neodhalila len dizajn ale aj bližšie špecifikácie či detaily. Jobs vtedy vyhlásil, že iPhone je znovuobjavenie telefónu. Z odstupom času s ním musíme súhlasiť.

Steve jobs iphone
Steve Jobs a prvý iPhone

Prvá verzia bežala na operačnom systéme iPhone OS 1 a ponúkla spotrebiteľom základné (no bohaté) možnosti ovládania. Zrejme ste o tom ani nevedeli, no v tom čase sa tu ešte nenachádzal napríklad legendárny obchod AppStore a mnohí iné, dnes už notoricky známe funkcie.

Spotrebitelia však mohli využívať Safari, Kalendár, Fotky, Fotoaparát, Počasie, Hodiny, Kalkulačku, Kontakty, iPod, Akcie a Poznámky. Zabudnúť nemôžeme ani na klasického e-mailového klienta a aplikácie YouTube či Mapy, ktoré sprostredkoval Google (od toho sa neskôr Apple odlúčilo).

Pôvodný iPhone začínal na sume 499$

Trvalo približne 6 mesiacov, kým sa tento smartfón dostal po prvýkrát do predaja. Stalo sa tak 29. júna 2007. Záujemcovia si ho mohli zaobstarať v dvoch prevedeniach.

Základ tvorila strohá, 4GB verzia za 499$. V ponuke však bol aj drahší model s 8GB pamäťou, ktorý stál 599$. Aj keď by sme dnes boli za podobné sumy peňazí vďační, v danom období patrilo toto zariadenie medzi to najdrahšie, čo ste si mohli na trhu zakúpiť.

Zabudnúť nesmieme ani na iPod Touch, ktorý z tohto smartfónu technicky vychádzal. Používateľ ale nemal k dispozícii dátové funkcie, takže bez Wi-Fi sa nedalo dostať na internet a tak isto z neho nebolo možné telefonovať. V ponuke bola 8GB a 16GB verzia. Do predaja sa dostal o niečo neskôr, až v septembri 2007.

iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia. - svetapple.sk
Už aj iPhone 2G ponúkal jedinečný dizajn

Predaje prvého iPhonu boli veľmi prekvapivé. Aj keď mnohých zneistila spomínaná cena, už za 74 dní sa podarilo zákazníkom odovzdať prvých milión kusov.

Opäť sa jedná (z dnešného pohľadu) o smiešný údaj. V daných časoch však ľudia ešte „fičali“ na tlačidlových Nokiach a kým sa Apple etablovalo na tomto trhu, trvalo to zopár mesiacov či rokov. Ku dnešnému dňu iPhone eviduje viac ako 2 miliardy predaných kusov.

Prečítajte si tiež  Objavilo sa balenie iPhone 7 s Lightning slúchadlami a redukciou

Nech si myslí kto chce čo chce, práve tomuto telefónu vďačíme za mnohé. Na celý technologický priemysel mal veľmi pozitívny vplyv, ktorý nevedomky oceňujú aj majitelia Androidov (nenávidiaci Apple). Navyše zmenil spôsob, akými si užívame náš každodenný život. Vďaka iPhonu sme neustále pripojení na sieti, pracujeme produktívnejšie a v poslednej dobe sme aj výrazne aktívnejší. Aké iPhony ste za tých 13. rokov vlastnili vy?

Pôvodný iPhone je už teenager!
Pôvodný iPhone je už teenager!

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.