Nové iPhony odštartovali svoju púť s typicky vysokou cenou, no ani tá nezabránila používateľom, aby si ich boli schopní kúpiť za tri dni až 10 miliónov kusov. Nás však okrem toho, koľko nové iPhony budú stáť na Slovensku, zaujíma aj to, koľko bude vlastne stáť Jablkovú spoločnosť výroba jedného kusu iPhonu!

200 $-iPhone 6 16GB

Základná predajná cena tohoto zariadenia činí 699 €/$, čo znamená, že hrubá marža na tomto zariadení je v podstate 3x vyššia ako cena iPhonu 6. Pokiaľ by ste chceli najväčšiu možnú kapacitnú verziu, Apple za ňu zaplatí len 247 $. Medzi najdrahšie komponenty tohoto zariadenia patrí samozrejme 4,7″ displej, ktorý po novom dodáva spoločnosť LG a Japan Display, ktoré si za jeden kus pýtajú 45 $. Zaujímavé je, že 4″ displej minuloročného iPhone stál len o 4 $ doláre menej. Ďalšou novinkou je aj NFC, ktoré je v oboch zariadeniach len od 9. septembra. Za to zaplatí Apple 22 $.

iphone-6-image-5
Najdrahšou položkou je displej – svetapple.sk

212 $-iPhone 6 Plus 16GB

Aj napriek tomu, že by sa mohlo zdať, že cena väčšieho iPhonu bude výrazne vyššia aj pre Jablkovú spoločnosť, nie je tomu tak! Rozdiel medzi oboma základnými verziami je totiž len 12 $ čo naozaj nie je nejaká významná čiastka pre Apple. Pokiaľ by ste chceli iPhone 6 Plus v najvyššej možnej, 128 GB konfigurácii, zaplatíte až 999 €/$. Koľko však zaplatí Apple? 263 $ dolárov. Pri tomto zariadení je hrubá marža niekde na úrovni 74%. Hlavnou položkou je, rovnako ako pri menšej verzii displej, ktorý stojí 52,5 $. Zaujímavé je napríklad aj to, že za jeden čip Apple A8 zaplatia v Coueprtine 20 $.

iphone-6-image-6
iPhone 6 Plus je len o 12 $ drahší ako iPhone 6 – svetapple.sk

Samozrejme, ceny sú len za výrobné náklady, za jeden iPhone musí Apple ešte zaplatiť cca.4-5 $ pracovníkom vo Foxconne. Nieje tu zarátaný technologický vývoj, ktorý tiež nebol pravdepodobne zadarmo! Avšak, Apple ani tento rok nesklamalo, a opäť ukázalo, že aj napriek tomu, že ľudia o veľkých maržiach vedia, zariadenia predsa len nakupujú!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.