iPhone 11 prišiel a potešil milióny používateľov po celom svete. Nejde len o technológie ale aj o novú cenovú politiku, ktorá je o čosi lepšia ako minulý rok. V podstate na ňom ušetríte približne 50$/€. iPhone 11 môže zapríčiniť to, že klesne priemerná cena iPhonu.

iPhone 11 môže zapríčiniť to, že klesne priemerná cena iPhonu.

iPhone 11 je naozaj vydarené zariadenie. Apple skutočne tento rok nesedelo na vavrínoch a novinku vybavila naozaj praktickými vypchávkami, za ktoré sa nemusí hanbiť. Perfektné fotoaparáty, lepšie Face ID, predná kamera či najrýchlejší procesor na svete. To sú lákadlá, ktoré sa neodmietajú. Navyše toto zariadenie ponúka viac za menej. Kým minuloročný model XR štartoval v USA na sume 749$, novinka sa posunula nižšie na 699$. Fantastická správa, ktorá naznačuje veľký záujem.

Podľa analytikov zo spoločnosti Deutsche Bank môže nižšia cenovka spôsobiť okrem väčšieho záujmu aj fakt, že klesne priemerná cena iPhonu na trhu. Doplatiť na to môže samozrejme jedine Apple. Investorom oznamuje, že pokles priemernej ceny môže byť na úrovni 4% až 6%.

To nevyzerá ako nebezpečné číslo ale v skutočnosti sú to desiatky či stovky miliónov dolárov. Podľa analytikov bude v následujúcich 12 mesiacoch predstavovať predaj iPhonu 11, iPhonu 8 a iPhonu 8 Plus asi 40% všetkých predajov.

- Reklama -

To je slušné. Na druhú stranu v rovnakom období získa predaj iPhonu 11 Pro, 11 Pro Max a XR zvyšných 60%. Výpočet samozrejme neberie v úvahu dôležitú informáciu. Začiatkom roka 2019 by sa mohol pridať ešte jeden model. Nástupca iPhonu SE. Ten by však mal iba nahradiť model 8, takže veľké zmeny neočakávame.

Nemusí to byť zas až taký problém ako to vyzerá

No a hoci niektorí analytici strašia investorov, realita môže byť stále iná. Opačný pohľad na vec majú ďalší analytici, ktorý tvrdia, že tento rozdiel vyrovnajú predaje. Práve záujem o nové modely je omnoho väčší ako sa predpokladalo.

Ľudia mali pôvodne objednávať do počas posledného kvartálu 2019 asi 65 miliónov kusov nových iPhonov. Ako to ale vyzerá číslo sa skôr bude blížiť k 75 miliónom kusom. To je pozitívna správa, ktorá pojednáva aj o tom, že pokiaľ by aj klesla priemerná cena iPhonu, predaje by boli tak vysoko, že by vlastne investori nič nestratili ale len získali.

To je možno aj odpoveď na otázku, prečo Apple nemôže rapídne znížiť cenu iPhonu. Pravdepodobne by to malo extrémny dopad práve na investičný trh. Na druhú stranu ale spoločnosť nedávno podpísala dohodu. Tá pojednáva o tom, že nebude robiť zariadenia pre investorov ale pre používateľov. Uvidíme ako sa jej bude držať.

iPhone 11 hands-on. Takto vyzerá fantastická novinka naživo. - svetapple.sk

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here