Minulý týždeň sa v americkom Národnom parku Mt. Hood odohral pozoruhodný príbeh, ktorý poukazuje na potenciál modernej technológie zachraňovať ľudské životy. Rodina, ktorá uviazla a čelila drsnej realite prírody, bola zachránená vďaka inovatívnej funkcii núdzového volania SOS cez satelit v iPhone. Téme sa venoval 9to5mac.

Večer 19. marca 2024 bola uprostred rozľahlej divočiny odoslaná kritická SOS správa. Pomocou funkcie núdzového SOS v iPhone sa jeden z členov rodiny spojil so záchrannými službami a inicioval operáciu pátracieho a záchranného tímu úradu šerifa okresu Clackamas. Samotná funkcia núdzového SOS bola vyvinutá presne pre takéto situácie.

V praxi umožňuje jednotlivcom kontaktovať záchranné služby bez mobilného alebo Wi-Fi pokrytia. Komunikuje priamo so satelitom. 

Rodinu zachránil ratrak 

iPhone satelitné volania
Zdroj: Apple, Unsplash / Toomas Tartes (úprava redakcie)

Rodina, ktorú tvorili štyria dospelí a dve deti, sa vydala na náročnú takmer trinásť kilometrovú túru s prevýšením 3 500 metrov. Napriek kvalitnej príprave sa ocitli v nebezpečenstve a nemohli pokračovať kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam a členitému terénu.

Až v skorých ranných hodinách nasledujúceho dňa sa podarilo nadviazať kontakt s pátracím a záchranným tímom, ktorý našiel celú rodinu prechladnutú, premočenú a trpiacu dehydratáciou. Všetci boli našťastie živí.

Záchrannú akciu však sprevádzalo plno problémov problémov. Okrem nepriaznivých podmienok to bola aj nemožnosť pristátia pre záchranársky vrtuľník v náročnom teréne. Napokon sa však ku rodine dostalo snežné pásové vozidlo, ktoré premrznutých turistov bezpečne dopravilo na veliteľské stanovište.

Na Slovensku máte so satelitným SOS zatiaľ smolu 

Satelitné SOS žiaľ na Slovensku zatiaľ nefunguje, no napríklad v susednom Rakúsku, alebo iných európskych krajinách je už táto funkcia bežne dostupná. Ako môžete vidieť sami, v kritických situáciách vám dokáže zachrániť život. Uvidíme, kedy zamieri aj do našich končín.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iOS 18 zásadne vylepší aplikáciu Apple Mapy. Pribudne táto funkcia
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.