Aj keď má iPhone 12 viac ako dva a pol roka, spoločnosť Apple ho do dnešných dní predáva po boku modernejšieho modelu iPhone 13 a tiež iPhone 14. Ak sa teraz pýtate, či sa to firme oplatí, odpoveď je úplne jednoduchá. Samozrejme, že áno.

Celý tento princíp súvisí s obchodnou praktikou s názvom verzovanie, ktorá začala byť populárna v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. V praxi ide o to, že keď firma vytvorí nejaký produkt, zákazníkom ponúkne jeho viacero verzií v rôznych cenových hladinách, vďaka čomu môže lepšie vyhovieť ich požiadavkám.

Všetko to začalo už pred rokmi, keď prišiel na trh prvý iPod. Toto zariadenie malo k dispozícii 5 GB úložisko s tým, že ak ste chceli viac miesta, mohli ste si za 100 $ priplatiť za dvojnásobnú pamäť. Spoločnosť Apple vďaka tomu dokázala získať extra zisk z toho istého zariadenia, ktoré predala s vyššou cenou, pričom výrobné náklady medzi 5 a 10 GB verziou boli oveľa nižšie, ako 100 $.

Neskôr prišli na trh ďalšie produkty s označením iPod, pričom sme sa dočkali aj modelu iPod Nano, či dokonca iPod Shuffle, ktoré dopĺňali klasický iPod Classic. Používatelia si potom vyberali podľa svojich požiadaviek. Ak si niekto dokázal odpustiť displej či väčšie úložisko, kúpil si najlacnejší model.

Naopak, náročnejší spotrebitelia mohli siahnuť po verzii s najväčším displejom a úložiskom, ktorá bola logicky niekoľkonásobne drahšia. Apple s touto stratégiou prešlo o pár rokov neskôr na iPhone.

Apple chce predávať aj zákazníkom, ktorí majú nižší rozpočet 

iphone 12 mini vs iPhone SE 2
Zdroj: Unsplash / TechieTech Tech

Povedzme si na rovinu, kupovať si nový iPhone 14 za 999 € (po zľave od 780 €) si nemôže dovoliť každý. Spoločnosť Apple chce ale predávať zariadenia aj menej náročným zákazníkom a preto má v ponuke dostupnejšie alternatívy. Jednou z nich je iPhone 13, druhou iPhone 12 a treťou iPhone SE 3. generácie.

Práve iPhone 12 má stále relatívne výkonný procesor A14 Bionic, dvojicu veľmi kvalitných fotoaparátov, pekný 6,1″ OLED displej s Face ID a ochranou Ceramic Shield či veľký, až 2 815 mAh akumulátor.

Bežná cena tohto zariadenia je 799 €, avšak po kliknutí na tento odkaz ho môžete mať od cca 590 €. A to sa vzhľadom na nie tak veľký technologický rozdiel, oproti najmodernejšiemu iPhonu 14 určite oplatí.

Cena produkcie klesá 

iPhone 12 zadná kamera
Zdroj: GSMArena

Pre Apple je to navyše win-to-win situácia, pretože výrobné náklady na jednotlivé komponenty starších modelov postupom času klesajú. Hoci klesá aj samotná cena zariadenia, môžeme predpokladať, že marža z predaja je stále veľmi blízka tomu, čo Apple dosahovalo v čase jeho uvedenia na trh.

Prečítajte si tiež  AirTag môžete získať za menej, ako 25 €. Ukážeme vám, ako na to

Tým, že teda Apple predáva staršie vlajkové lode, ktoré sú po technologickej stránke zaujímavé aj po rokoch, dokáže dať zákazníkom možnosť nákupu smartfónu v oveľa väčšom cenovom rozpätí a maximalizovať tak svoje zisky. Je to úplne logická stratégia, na ktorú prešlo aj mnoho iných výrobcov.

Dajte nám vedieť do komentára, či nakupujete nové iPhony, alebo dávate prednosť starším, stále výkonným a technologicky zaujímavým generáciám, ktoré sú dostupné výrazne lacnejšie. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -