Pokiaľ sleduješ svet technológií, určite ti neunikla informácia o tom, že Xiaomi, niektorými prezývane aj ako Čínske Apple, ktoré kopíruje všetkých naokolo a ani sa to nebojí priznať dosiahlo významný miľník vo svojej karére. Predbehlo Apple v predajoch v Číne a dostalo sa tak na druhú priečku hneď po Samsungu, ktoré predajom smartfónov dlhé roky kraľuje. Dôvodom nie je len obrovský narast predajov na strane Čínskeho výrobcu ale aj masívny pokles na strane amerického Applu. Čím to je spôsobené!

Počkajme si

Táto významná udalosť obletela celý svet prakticky okamžite a musíme uznať, že Čínska firma dokázala naozaj veľkú vec avšak nemyslíme si, že by sa z toho mala tešiť príliš dlho. Applu dočasne veľmi výrazne poklesli predaje smartfónov ale dôvodom nie je nezáujem zo strany zákazníkov. Dôvodom je práve, že príliš veľký záujem o zariadenie, ktoré ešte ani len nie je predstavené. Hneď po uvedení na trh by sa mala začať šialená nákupná horúčka po iPhone 8 a rovnako tak aj po iPhone 7S a 7S Plus, ktoré budú predstavené po jeho boku. Nejaké tie čísla by mohol nazbierať aj stále živý iPhone SE ale ten nebude v predajoch príliš podstatný.

Každý rok je Apple schopné predať približne 70-80 miliónov iPhonov v období od konca septembra po začiatok nového roka. Býva to najúspešnejšia časť roka. Predpokladá sa ale, že tento rok padnú ešte väčšie čísla a tým aj rekordy. Apple predstaví až 3 fantastické iPhony, nie len jeden. Ľudia sa teda nebudú trhať len o „osmičku“ ale aj o lacnejšiu alternatívu. Apple by mohlo predať až 100 miliónov zariadení počas obdobia zhruba 3 mesiacov. Vďaka tomu by mohlo v Číne z druhej priečky ľahko zosadiť jeho tamojšiu kópiu. Samozrejme ale nič nie je samozrejmé. Netreba zabúdať na to, že Xiaomi má podstatne väčšiu paletu smartfónov a zariadení v rôznych cenových kategóriach.

Môže sa ľahko stať, že Čínsky gigant predá omnoho viac ako Apple, čím bude mať logicky vyššie čísla a na priečkach sa umiestni možno aj pred Samsungom, ktorý má tak isto v ponuke kvantum zariadení. Apple bude ale z predajov vždy najlepšie profitovať, pretože predaj iPhonu sprevádza neuveriteľne vysoká marža. To pri pri Xiaomi určite neplatí. Každopádne budeme celú situáciu podrobne sledovať. Sú to len 4 dni do predstavenia iPhonu 8. Je logické, že o súčasné modely klesá záujem.

Prečítajte si tiež  Mohlo by Apple prehrať súd so Samsungom?

iPhone 7 Plus - svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.