Je za nami január 2016 a blíži sa marec, počas ktorého by sme sa mohli dočkať aj novej Keynote od spoločnosti Apple, na ktorej okrem iného uvidíme aj iPad Air 3, Apple Watch S či iPhone 5SE. Práve posledný zmienený produkt ale stále tak trochu vŕta hlavou. Je vôbec rozumné, aby ho v Apple predstavili? 

iPhone 5SE by sa mal volať 6C!

Ešte pred tým ako začneš čítať tento článok by sme ťa chceli upozorniť, že nečerpáme zo žiadneho zdroja. Ide o náš subjektívny pohľad a názor na celú vec. Poďme teda na to. Apple by mohlo počas tohto roka predstaviť hneď tri nové iPhone. Prvým z trojice by mal byť model 5SE, ktorý uvidíme už na budúci mesiac. ďalšie dva budú potom radovo iPhone 7 a iPhone 7 Plus, ktorých sa dočkáme pravdepodobne až niekedy v septembri. iPhone je najpopulárnejším smartfónom na planéte a preto musí Apple vyhovieť požiadavkam tým, ktorí by privítali menší displej (ako mal iPhone 5/5S), no väčší výkon, minimálne taký, ako v iPhone 6/6S.

Pre týchto ľudí by mal byť odpoveďou iPhone 5SE, ktorý by mal s drobnými zmenami vyzerať prakticky rovnako ako klasický iPhone 5S, no vo svojom vnútri môže schovávať omnoho lepší HW. Apple A9 procesor a 2GB pamäte RAM naznačujú vysoký výkon a okrem iného by sme tu mohli nájsť lepšiu Selfie a aj zadnú kameru.

Jednoducho takmer všetko vylepšené, no stále zabalené v kabáte iPhonu 5, ktorý po prvý krát prišiel na trh ešte v roku 2012, no a to je ten problém. Ak Apple tento rok predstaví vynovený iPhone 5″SE”, tak už dnes ide o zariadenie, ktoré je v predaji 5-tý rok. Rátajme s tým, že vo výrobe ostane ďalšie dva roky a iPhone 5 sa bude vyrábať neuveriteľných 7 rokov!

V technologickom svete je 7 rokov neuveriteľne dlhá doba a navyše ľudia nechcú starý telefón. Iste, model 5S je nádherný a mnohí tvrdia, že aj podstatne krajší ako iPhone 6/6S, ale nie je nový, už dnes na niekoho môže pôsobiť trocha staro.

To je dosť závažný problém a najmä pri spoločnosti Apple, ktorá si tak neuveriteľne potrpí na dizajne svojich zariadení. Omnoho rozumnejší krok by bol podľa nás taký, kedy Apple zmenšilo iPhone 6 a ponúklo v ňom 4″ displej.

Telefóny by mohol vyzerať celkom fajn a svojim dizajnom by ešte pomerne dlho vedel zaujať. Ak by išlo o iPhone 6C, ľudia by ho už len kvôli označeniu kupovali viac ako 5SE. Dôvod? 6 je novšia ako 5. Držíme Apple tento rok palce a samozrejme dúfame, že krok s modelom 5SE ešte zváži. Možno by bolo rozumnejšie nepredstaviť ho vôbec. Už sa predsa v minulosti stalo, že Apple predstavilo iPhone, ktorý skoro nikto nechcel. Navyše, bol to tiež “C-éčkový” model!

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here