História je plná zaujímavých faktov a žiaľ sa späť dokážeme vrátiť iba spomienkami či pomocou dokumentov, ktoré sme tu v krátkej minulosti zanechali my alebo niekto iný. Najhodnotnejšia spoločnosť na svete už toho má za sebou skutočne veľa. Veľa produktov, veľa úspechov, ale aj veľa problémov, ktoré ju sprevádzali počas 41 rokov existencie. Dnes sa pozrieme na to, prečo by sa malo niekoľko súčasných činovníkov vrátiť v čase a pozrieť sa na to, ako to vyzeralo v roku 2007!

Cestovanie v čase

Vieme, že Apple je geniálna firma plná geniálnych inžinierov a dizajnérov, ale stroj času žiaľ ešte nevymyslela, takže tento článok bude písaný s jemným „sci-fi“ podtónom. Prečo by sa Apple malo ale vracať v čase? Veď dôležitá je budúcnosť a nie minulosť. No, možno práve preto.

- Reklama -

Píše sa totižto rok 2007 a Steve Jobs v januárovej konferencií ukazuje svetu niečo, čo tu ešte nebolo. Nehovoríme o konkrétnom modeli od konkrétnej spoločnosti. Hovoríme o konkrétnom produkte naprieč celým trhom, ktorý bol jednoducho revolučný. Áno, je to iPhone. Síce už smartfóny existovali, ale v celkom inej podobe a s celkom inou filozofiou. Jobs mu dal dušu, nápad a priateľské používateľské rozhranie, vďaka čomu sa stal najúspešnejším telefónom na svete a dokonca aj v histórii.

iPhone 2G - svetapple.sk

Následne sa nestalo len to, že sa iPhone začal predávať ako na bežiacom páse a Apple to postupne vynieslo do výšin. Stalo sa totižto to, že Apple začali kopírovať ostatní, pretože im dalo evidentný recept na úspech. Dnes už môže písať hocikto, že iPhone je oničom ale tento „hocikto“ asi zabudol, že bez iPhonu by tu žiaden smartfón, ktorý obhajuje možno nikdy nebol a ak by aj bol, určite by nebol taký funkčný, pretože Apple má podstatne lepšie zvládnuté iOS a Google má prečo vylepšovať svoj operačný systém Android.

Nechceme ale hovoriť o iPhone ako o revolučnom produkte, veď to už aj tak všetci vieme. Chceme hovoriť o tom, že súčasní činovníci firmy by sa mali vrátiť v čase, aby videli, akú revolúciu dokázal Jobs rozpútať. Aký veľmi dôležitý prvý iPhone bol a čo všetko v tej dobe mal, o čom ostatní mohli len snívať. Súčasne je to totižto tak trochu nuda a to nás mrzí.

Nie, že by sa Apple o iPhone nestaralo, to vôbec nie, ale určite nás nový model neprekvapí tak, ako tá prvá generácia. Počas celých 10 rokov existencie tu bol ešte jeden taký model a to opäť Jobsov iPhone 4, ktorý bol v roku 2010 ako z iného sveta. Nech už to teda tento rok s iPhonom 8 dopadne akokoľvek, doslova si prajeme, aby nám Apple dalo to najlepšie, čo je v súčasnej dobe schopné vyprodukovať.

iPhone - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.