iPhone je produkt, ktorý je extrémne úspešný, ale to je aj jeho hlavným problémom, pretože sa automaticky stáva terčom všetkých možných používateľov po celom svete, ktorí vlastnia konkurenčný Andorid a často sa nám vysmievajú, aj keď vôbec netušia, prečo ten iPhone vlastne kupujeme. Myslia si, že skupina vlastniaca iPhone je vlastne len skupina obyčajných „oviec“, ale to vôbec nie je pravda. Tu je skutočný dôvod, prečo je to tak dobrý telefón!

Prečo kupujeme ten drahý iPhone?

„Drahý jak hovädo“, to povie asi väčšina majiteľov konkurenčného Andoridu. Nezabúdajme ale na to, že high-end smartfóny od konkurenčných značiek nie sú o nič lacnejšie, a práve to je skutočná konkurencia pre iPhone. Je to ale v podstate neúčinný argument. Ak vlastníš iPhone, automaticky si vo veľa prípadoch označovaný za ovcu, používajúcu drahú „trendy“ vychytávku, len preto, lebo ju používajú všetci. Ja osobne som majiteľom iPhonu 7 rokov. Môj vôbec prvý bol model 3GS a odvtedy som vlastnil každú generáciu. Viem teda objektívne zhodnotiť všetko, čo sa tohto telefónu týka.

V prvom rade by som napísal, že telefón má hlavnú výhodu v tom, že má dokonalý operačný systém. Áno, pravdou je, že je uzavretý. Veľa ľudí si myslí, že je to len kvôli bezpečnosti, aby Apple určovalo, čo presne v našich telefónoch bude a zároveň aby si presadzovalo vyslovene svoj softvér vo svojich zariadeniach. To bola ale politika Applu vždy. A hlavne nebolo to preto, aby si presadzovalo svoj softvér. Skôr aby softvér nepoškodilo nič „zvonku“. Presne preto je taký rýchly a spoľahlivý a nech si myslí kto chce čo chce, Android sa s tým nemôže ani len porovnávať.

iPhone - svetapple.sk

Mal som možnosť pár dní vlastniť Samsung Galaxy S7, zariadenie to bolo skvelé. Ovládanie bolo intuitívne, ale našlo sa niekoľko nedostatkov, síce len malých, ktoré ale dokázali majiteľa iPhonu už zo zvyku na kvalitný softvér totálne vytočiť. iPhone má tiež svoje chyby. Miliarda predaných zariadení si vyslúžila svoju daň práve na softvéri. A nejde tu len o naše reči. Ide aj o skutočné čísla. Pokiaľ sa pozrieme na percento poruchovosti, zistíme, že Android je úplne niekde inde, ako také Apple. Podľa veľmi presných štatistík spoločnosti Blancco Technology Group.

Andorid má 44%, čo sa poruchovosti týka. Je to dosť nepríjemné. No čo také Apple? To má o 19% menej, konkrétne teda 25%. Netvrdíme, že by toto číslo nemohlo byť ešte menšie, ale vôbec nie je zlé! Najzaujímavejšie je na tom dokonca to, že v rebríčku poruchovosti v najhoršom svetle figuruje práve konkurenčný Samsung. Napríklad Smausng Galaxy S6 je najporuchovejší Samsung vôbec, Galaxy S7 má tiež svoje problémy a to najmä s nabíjaním.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 môže byť vďaka tejto zmene ľahšie opraviteľný

Andorid - svetapple.sk

V podstate je to to celé takto. Ak si kúpiš iPhone, zaručene ho môžeš používať minimálne 2-3 roky bez toho, aby si s ním mal výžnejšie problémy. Náročnejšie aktualizácie už pri štvrtom roku ukazujú, že iPhony celkom nezvládajú moderné systémy, ale stále bežia minimálne tak dobre, ako konkurenčné Androidy zhruba po dvoch rokoch. Tie začínajú mať svoje prvé problémy už po roku, maximálne po dvoch. Neskôr sa už zariadenie nedá používať, pretože zastaralý Android sa začne veľmi zasekávať a nie je to jednoducho príliš príjemné.

Navyše, iPhony si celkom držia cenu, kdežto Androidom klesá omnoho rýchlejšie. Apple je špička na trhu a dokáže jeden produkt predávať pokojne aj 5 rokov, čoho príkladom je iPhone 5, tento krát už vo verzií SE. Je to aj o nádhernom a nadčasovom dizajne. Ľudia ho milujú a tiež milujú to, že iPhone proste funguje. Nechceme tu samozrejme konkurenčnú platformu úplne zhodiť. Aj oni majú dobré zariadenia a sú ľudia, ktorým skrátka vyhovujú viac. Proti tomu určite nikto z používateľov iPhonu nič nemá. Problém je ale v tom, že majitelia Andoridov väčšinou bez faktov útočia a to je chyba.

iPhone - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.