iPhone 8 Plus je už v predaji aj u nás a to znamená, že už aj ty si môžeš vyskúšať všetky nové funkcie, o ktoré ho Apple počas roka obohatilo. Je to nová generácia, ktorá má ale veľa spoločné s tou predošlou a preto ho mnohí považujú za akýsi „S-kový“ model. iPhone X je plnohodnotne revolučný model, ponúka toho ešte viac ako iPhone 8 Plus. Jedna z mnoho maličkostí je aj portrét mód pre prednú kameru. Prečo ho model X má a model 8 Plus nie, keď majú rovnaký fotoaparát?

Predná kamera

Kedysi sme boli šťastní, že sme vôbec nejakú mali, dnes začíname byť nároční a očakávame vysokú kvalitu. Pretože trend so Selfie zábermi sa stále rozširuje, aj výrobcovia chcú ponúknuť pre svojich zákazníkov čo najviac v tomto smere. Apple si to samozrejme včas uvedomilo a už nejaký piatok má predná kamera slušných 7 mpx, slnečnú clonu f/2.2 či možnosť nahrávania videa v kvalite FullHD, teda 1080p.

- Reklama -

iPhone X dokonca už neponúka FaceTime kameru ale TrueDepth kameru (v preklade „skutočná hĺbka“). Tým zrejme naznačuje, že ponúka aj funkciu Portrét, ktorá priša minulý rok s iPhonom 7 Plus a obľúbilo si ju milióny používateľov po celom svete.

To samozrejme nie je až také dôležité, otázkou je skôr to, prečo iPhone 8 Plus túto funkciu nemá, aj keď ponúka celkom rovnakú prednú šošovku ako iPhone X. Je to síce pravda, no sú tu rozdiely, na ktoré sa zabudlo.

V prvom rade je to FaceID, ktoré má v sebe zabudované biometrické senzory, vďaka čomu dokáže tvár nasnímať omnoho lepšie ako ktorákoľvek predná kamera. Pomocou špeciálneho počítačového algoritmu následne vytvorí 3D obraz našej tváre a pozadie môže krásne rozostriť.

Nejako podobne fungujú aj aplikácie pre iPhony, ktoré nepodporujú Portrait Mode, ale prinášajú túto funkciu. Rozdiel je ale v tom, že tie nemôžu používať nič podobné ako FaceID, pretože iné iPhony ako model X nič také nikdy neponúkali.

iPhone X teda nie je z prednej strany na vlas rovnaký, ako iPhone 8 Plus, aj keď by to možno tak na dokumentoch mohlo vyzerať. Možno aj preto len model X ponúka novinku, ktorá sa nazýva ako „AniEmoji“, teda animovaný smajlíci, ktorí fungujú vďaka rozšíreným možnostiam biometrických senzorov v novom iPhone. Model X len tak mimochodom podporuje aj Portrait Lightning pre prednú kameru. Všetko samozrejme v beta verzií.

Portrét - svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.