Používaš ho pravdepodobne každé jedno ráno a vďaka nemu pravdepodobne stíhaš cestu do práce. Samozrejme hovoríme o budíku, ktorý je v iOS už od nepamäti a denne budí niekoľko stoviek miliónov ľudí po celom svete. Pokiaľ ho ale používaš často, určite vieš aj to, že obsahuje funkciu „odložiť“, vďaka ktorej sa budík posunie o 10… ehm teda o 9 minút. Zaujíma ťa ale prečo Apple vybralo práve takúto dobu? Má to hlbší význam!

Inšpirácia

Mohol si predpokladať, že to nie je len tak a tiež nejde o žiadny výskum, ktorý by sledoval vplyv budiaceho sa človeka a času, ktorý ešte môžeš ležať v posteli aj po tom, ako klikne „odložiť“. Celé to má o čosi hlbší význam, na ktorý sa ale musíme vrátiť späť do minulosti. Konkrétne do obdobia, kedy sa ešte používali staré mechanické budíky. Práve tieto budíky mali problémy s nastavením 10 minút. Hoci je to pojem, práve 10 minút by bolo takých ideálnych na odloženie budíka. V iPhone máme ale len 9, a to presne preto, že zložitý mechanizmus dovolil nastaviť práve takúto časovú lehotu. S desiatimi minútami bol skrátka problém.

- Reklama -

Je zaujímavé, že sa Apple inšpirovalo práve týmto a celý svet si zvykol na 9 minútové odloženie avšak môže to súvisieť napríklad s tým, že iPhone vlastní aj veľa starších ľudí, ktorí s takýmito budíkmi žili celý život. Popravde ale minúta hore dole nikoho nezabije, ba priam si ju asi ani nikto nevšimne. Tak či onak, doteraz si nevedel, prečo je to tak, dneska sme ti toto tajomstvo objasnili 🙂

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt iphone alarm

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.