Koronavírus negatívne ovplyvnil produkciu spoločnosti Apple (ale aj ostatných technologických gignatov) v Číne. Okrem iného sa v krajine rapídne znížil záujem o iPhone, iMac, MacBook a podobne. Na druhú stranu ale Apple zažíva relatívne paradoxnú situáciu. Napriek všetkým zlým správam mu v tu prudko vzrástli predaje iPadu.

Predaje iPadu v Číne stúpajú. Môže za to koronavírus.

V Číne je obrovské množstvo rôznych výrobných závodov, ktoré sa starajú o produkciu najrôznejších produktov a zariadení. Apple tu má väčšiu svojich dodávateľov a kvôli vypuknutiu epidémie koronavírusu zažilo v poslednej dobe dosť hektické obdobie. Nie len, že produkty nedokáže v dostatočnom množstve vyrábať a zároveň aj vyvážať do iných krajín. Problémy sú spojené aj so samotným predajom v Číne.

Na tento trh sa snaží Cupertinsky gigant dostať už dlhé roky a musíme povedať, že sa mu to celkom darí. Dnes tu má otvorených približne 40 pobočiek Apple Store a samozrejme aj internetový obchod. Koronavírus ale zapríčinil, že ľudia prestali nakupovať iPhone, iMac, MacBook, AirPods a podobne a na miesto toho sa sústredia na nákup iPadu (pravdepodobne všetkých verzii). Ak sa tomu čudujete, dôvod je celkom prostý.

Nakoľko v krajine panuje určitá neistota a nikto s nechce vystaviť riziku nákazy, ľudia pracujú zo svojich domov najviac ako to je možné. Okrem toho rodičia nechávajú svoje deti z bezpečnostných dôvodov doma a školy zahajujú akési „online kurzy vyučovania“. No a na činnosti s tým spojené je ideálny práve iPad, ktorí vedia využívať dospelí na prácu a mladí na učenie.

Apple začalo s predajom repasovaného iPadu Pro 2018. - svetapple.sk
Apple začalo s predajom repasovaného iPadu Pro 2018. – svetapple.sk

Ľudia v Číne svoje nové iPady nakupujú najmä prostredníctvom internetového obchodu, ktorý je stále aktívny. Väčšina kamenných pobočiek Apple je v krajine stále uzatvorená a ľudia sa sem boja chodiť. Okrem toho túto situáciu využívajú aj iní, maloobchodní (online) predajcovia, ktorí mierne zvýšili ceny iPadov. Čo sa týka samotnej produkcie tabletu od Apple, tak tá beží vraj približne na 30%, čo veru nie je nič moc. Čoskoro sa teda z neho môže stať na trhu masívne nedostatkový tovar.

Svetová organizácia WHO zverejnila správu, že za posledných 24 hodín sa objavilo 1017 nových prípadov ochorení na koronavírus a až 103 ľudí následkom tejto nepríjemnej choroby podľahlo. Držíme teda palce do Číny, nech sa so situáciou vysporiadajú čo najrýchlejšie a najlepšie…

Apple a jeho trápny krok pri iPade. 3 roky starý procesor tu naozaj dávať nemuseli... - svetapple.sk
Predaje iPadu v Číne stúpajú. Môže za to koronavírus.
Prečítajte si tiež  iPhone 4S dostane od základov prerobený iOS 9!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.