Batéria je jednou z veľkých slabín iPhonu, aj napriek tomu, že systém iOS 10 je optimalizovaný tak, že nároky na batériu sú nižšie ako pri predošlých verziách iOS. Dá sa povedať, že úroveň nabitia klesá rýchlejšie, aj vďaka nastaveniam, ktoré si vyžadujú viac energie. Platí to pri bežnom používaní, no pri fotení dvojnásobne, keďže fotoaparát je veľký žrút energie.  Ako obmedziť nastavenia, aby si mohol fotiť čo najdlhšie?

Ako predĺžiť výdrž batérie pri fotení?

Možno sa ti bude zdať, že toto nie je článok pre teba, no budeš sa asi mýliť. To, ako predĺžiť výdrž batérie pri fotení neznamená, že sa to týka len aktívnych používateľov fotoaparátu ale aj tých, ktorí idú niekam na dovolenku či do hôr, kde si nabíjačku len tak hocikde nestrčíš.

Jas displeja

Začnem teda asi tými najviac logickými a najjednoduchšími spôsobmi šetrenia energie. Medzi najdôležitejší určite patrí jas displeja, kedy pri maximálnom jase displej vyzerá skvelo. Lenže, vyšší jas znamená aj vyššiu spotrebu, preto ho pred fotením zníž na minimálnu možnú úroveň, kedy dokážeš rozpoznať zobrazený text a hlavne budúci záber. Odporúčame ti nastaviť ovládač jasu na štvrtinovú úroveň, t.j. niekde na úroveň tlačidla wi-fi v centre ovládania, potiahnutím prsta zdola.  Maximálnej úrovni, tak ako na obrázku nižšie sa skús vyhýbať čo najviac, najlepšie úplne.

Režim slabej batérie

Zdá sa ti, že režim slabej batérie vlastne nie je žiadny režim slabej batérie? Máš viacmenej pravdu, pretože behom zapnutého režimu sa vypne akurát tak Push načítanie e-mailov a osviežovanie aplikácií na pozadí (ak ich máš aktivované), automatické sťahovania aktualizácií aplikácií a vizuálne efekty (napr. parallax efekt pozadia). To je všetko fajn, no v podstate ti to jas nezníži, nevypne ti lokalizáciu či wi-fi.

Režim je celkom fajn, no hodí sa možno len vtedy ak už máš batériu slabú, keďže bežne počas fotenia nesťahuješ aktualizácie či nekontroluješ e-maily. Lokalizácia je však pri niektorých aplikáciách aktívna, no musíš ju mať povolenú. Takže verdikt znie, pre pokoj v duši môžeš režim slabej batérie použiť, spotrebovanú energiu to zníži, ale o extrémnom šetrení reč byť nemôže. Režim zapneš nasledovne: Nastavenia > Batéria > Režim slabej batérie. Po zapnutí režimu sa farba indikátora stavu batérie zmení na žltú.

11km

Wi-Fi, Bluetooth a lokalizačné služby

Všade dookola počuješ, že vypnuté wi-fi šetrí batériu, je to pravda, pretože je proces vyhľadávania dostupných bezdrôtových sietí zastavený. Hodí sa to hlavne vtedy, keď vieš, že tam kde pôjdeš wi-fi nebude dostupné. Pozor na to, keď budeš wi-fi zapínať a vypínať, pretože vtedy sa spotreba energie zvyšuje, keďže je spomínaný proces vyhľadávania sietí obnovovaný. Rovnako to platí aj pri pripojení Bluetooth, vypni ho ak ho nepoužívaš a dávaj pozor aj pri zabudnutí vypnutia služby AirDrop. AirDrop vypneš v centre ovládania ťuknutím na AirDrop a Vyp. alebo stačí ak vypneš len Bluetooth.

Prečítajte si tiež  iPhone bez výrezu s Face ID a kamerou pod obrazovkou? Možno už čoskoro

Pripojenie wi-fi a Bluetooth vypneš/zapneš v centre ovládania potiahnutím prsta zdola alebo v Nastaveniach v časti Bluetooth a Wi-Fi.

Lokalizačné služby, teda určovanie tvojej aktuálnej polohy pomocou satelitov tiež nie je výhra pri šetrení batérie, pretože ju dokonale využíva, aby bola tvoja poloha správne určená. Ak chceš, aby si mal pri fotke aj presné miesto odofotenia, nechaj ju zapnutú, no ak ju nepotrebuješ, vypni ju. Ušetríš tak batériu.

Lokalizačné služby vypneš/zapneš nasledovne: Nastavenia > Súkromie > Lokalizačné služby

Mobilné dáta

Internet je super, no povedzme si pravdu, nemusíme byť stále on-line a skrolovať nové príspevky v aplikácii Facebook. Pri fotení internet pokojne vypni, predsa fotíš a ostatné ťa zaujímať nemusí. Pripojenie 3G a LTE (4G) sú rýchle, no s nimi sa ti aj rýchlo batéria začne vybíjať. 2G radšej ani nezapínaj, je pomalé ako slimák a koliesko sa ti bude len krútiť a krútiť, no ale načo by si aj zapínal však, keď fotíš.

Mobilné pripojenie vypneš v Nastaveniach v časti Mobilné.

Externá batéria

Keď ti už nič nepomôže alebo ak pomôže, no stále chceš viac, zainvestuj a kúp si externú batériu, nestoja veľa (cca 30-50€). Pred kúpou si pozri hlavne jej kapacitu udávanú v mAh, bežne okolo 5 000 – 7 000 mAh. Jednoducho ju nabiješ cez adaptér alebo USB, zapojíš do nej nabíjací Lightning kábel, strčíš do iPhonu a fotíš.

Záver

Tieto tipy, alebo rady sa ti hodia hlavne na cestách, dovolenkách či horách. Mne sa osvedčili aj pri fotení v noci, kedy pri expozičnom čase 30 minút je dobré použiť aspoň nejaký trik s batériou.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -