Spoločnosť Apple počas dnešnej konferencie predstavila jeden produkt, ktorého prítomnosť sme na tamojšej akcií skutočne nečakali. Áno, písali sme o tom, že Apple predstaví aj nové iPady, ale pravda je taká, že šlo skôr o články, ktorým sme sami úplne neverili. Napokon sa však ukázalo, že žiadna redakcia si nevymýšľala. Apple predstavilo nový iPad Pro s neuveriteľne veľkým 12,9″ displejom!

iPad Pro

Nový iPad Pro je ten najväčší iPad v histórii. To je nám samozrejme všetkým viac než jasné, keďže tu ešte nikdy nič také nebolo. Toto sa však nemusí týkať len samotných rozmerov. Pokiaľ Tim Cook hovoril napríklad o výkone či iných aspektoch, pravdepodobne myslel veľkosť aj v tomto smere. Je totiž tak neuveriteľne rýchly, že poráža asi všetku konkurenciu. Jeho názov je rovnaký, ako sa o ňom vo veľkom hovorilo na internetových stránkach. Apple nevymýšľalo a skutočne ponechalo iPad Pro, nie ako minulý rok pri Apple Watch, kedy sa mali hodinky volať iWatch ale spoločnosť to na poslednú chvíľu pozmenila.

Displej

Začneme pravdepodobne tým najdôležitejším pri tomto tablete a to je displej. Jeho uhlopriečka je presne taká ako sa predpokladalo a to 12,9″. V tomto prípade ide o tak obrovský displej, že ak ho postavíme vedľa iPad Air, jeho výška (displeja) je rovnaká ako šírka displeja pri iPad Pro. Apple tu samozrejme ponúka aj funkciu Split View (rozdelenie obrazoviek) a to všetko na Retine s rozlíšením až 2732 x 2048. Počet pixelov je tu až neuveriteľných 5 900 000, vďaka čomu je rovnaký ako na MacBooku Pro s Retina displejom

Pokiaľ teda pôjde o prácu s grafickými aplikáciami, sledovanie filmov, hranie náročných hier, prezeranie webov či prezeranie obrázkov, bude to doslova zážitok. Pochybujeme, že iPad Pro má v súčasnosti priameho konkurenta. Možno sa nájdu tablety rovnakej veľkosti ale žiaden nie je nabitý technológiami práce tak, ako najväčší iPad v histórií!

Výkon

Keď tu tak veselo ospevujeme nový iPad s 12,9″ displejom, mali by sme asi aj spomenúť fakt, prečo je taký výkonný a ako Apple dosiahlo to aby bolo na ňom možné pracovať aj pokročilejšími aplikáciami typu AutoCad. Všetko tajomstvo sa ukrýva v čipe Apple A9X, ktorý je dvakrát rýchlejší ako iPad Air a až 22X rýchlejší ako čip, ktorý sa nachádzal v prevej generácii iPadu z roku 2010. Okrem iného je jeho grafický výkon až 360x výkonnejší ako pri spomínanom prvom iPade. A aby toho nebolo málo, iPad Pro je o 90% výkonnejší ako 80 prenosných počítačov na trhu!

Prečítajte si tiež  iOS 9 by Ralph Theodory

Tento iPad bude teda vynikajúcim zariadením na všetko. Bude vhodný ako pracovný nástroj pre študentov do školy, ako pracovný nástroj pre profesionálne dizajnérske tímy a tiež ako profesionálny nástroj na každodenné použitie. Jeho výkon zvládne takmer všetko!

Reproduktory

Apple je jednoducho očarujúca firma, ktorá ponúka očarujúce technológie. Medzi ne patrí aj určite nový systém štyroch reproduktorov, ktoré sa na novom iPade nachádzať po rohoch. Nie len to, že všetky naraz vydávajú jeden zvuk, čím získaš naozaj kvalitné ozvučenie, ale tiež majú v sebe systém, ktorý dokáže rozpoznať to, keď tablet nakloníš. Práve vďaka tomu bude možné pri držaní iPadu v istej polohe počuť z jednej strany viac a z druhej strany menej zvuku (samozrejme pri kontakte s reproduktorom, táto technológia vznikla predovšetkým preto, aby bolo zvuk pekne a kvalitne počuť úplne všade).

Batéria

Batéria je jedna z vecí, ktorá je pri výbere tabletu kľúčová. Každý si chce totiž počas svojho dňa užívať čo najdlhšie a to platí aj pri tomto iPade. Apple opäť raz nesklamalo a ponúklo takú batériu, ktorú určite ocení každý jeden, ktorý si takéto zariadenie kúpi. Jej presnú kapacitu síce nepoznáme ale vieme, že vydrží pri používaní iPadu približne 10 hodín, čo je viac než dosť. Je zjavné, že iPad budeš nabíjať tak raz za dva dni.

Len tak mimochodom, Apple sa výdržou batérie môže chváliť pri takmer všetkých produktoch s výnimkou iPhonu. Tam je výdrž naozaj slabá a my už roky čakáme, kedy to spoločnosť napraví. Žiaľ, zatiaľ sme sa tohto momentu nedočkali.

Cena a dostupnosť

Už sme si napísali, že nový iPad bude naozaj neuveriteľne výkonný ale nenapísali sme si azda jeden z hlavných faktorov, ktorý môže ovplyvniť človeka pri jeho kúpe. Týmto faktorom je ako ináč cena tabletu. Tá sa pohybuje na spodnej hranici 799$. To znie celkom fajn, ale používateľ dostane len 32GB úložisko. Pokiaľ si však priplatí 150$, dostane až 128GB, v tomto prípade sa teda žiadna 64GB pamäť nekoná. Najdrahšia verzia bude stáť 1079$. Tu používateľ dostane 128GB úložisko spolu s LTE.

iPad Pro je dostupný len v troch farbách rovnako ako ostatné modely. Toto bolo len krátke predstavenie viac si napíšeme už čoskoro!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.