To, čoho sme sa dlhé mesiace obávali, sa napokon stáva realitou. Spoločnosť Apple prestala dodávať nabíjací adaptér a takisto slúchadlá EarPods ku všetkým predávaným iPhonom. Netýka sa to len čerstvo predstavených noviniek.

Ekológia na prvom mieste

Jeden z najkontroverznejších krokov pocíti na vlastnej koži každý, kto si bude v blízkej budúcnosti kupovať nový smartfón od Apple. Technologický gigant odstráni zo všetkých krabičiek nabíjací adaptér a takisto slúchadlá EarPods. V aktuálnej ponuke sa to týka aj iPhonu SE 2. generácie, iPhonu XR a iPhonu 11 (tie zostali v predaji po boku štvorice „dvanástiek“).

Ako iste viete, v Cupertine tlačia na ekológiu. Firma má ambíciu stať sa do roku 2030 uhlíkovo neutrálnou. Jedným zo spôsobov, ako ušetriť našu planétu od nadbytočného odpadu, je zníženie výroby plastového príslušenstva, ktoré sa dodáva k miliónom zariadení.

Už len samotná preprava súčiastok zaťažuje naše ovzdušie. Ročne hovoríme o porovnateľnom množstvo karbónu, ako vyprodukuje cca 450 000 osobných automobilov.

Koľko bude stáť adaptér v samostatnom predaji?

V iPhone 11/11 Pro bude mať batéria pravdepodobne dlhšiu životnosť.

Ak si budete chcieť zakúpiť nabíjačku v samostatnom predaji, pripravte si (podľa rakúskeho Apple Online Store) cca 25-35€. Hovoríme o novom, 20W USB-C Power adaptéri (s vyšším výkonom). Za slúchadlá EarPods (s lightning koncovkov) zaplatíte cca 30€.

Suma sumárom, pokiaľ by ste vyžadovali rovnaké príslušenstvo ako minulý rok, bude vás to stáť o cca 50-60€ viac (aj 5W adaptér začína na 25-35€). Prirátajme k tomu nárast ceny za iPhone 12 (6,1″) o cca 100€ a zistíme, že novinka sa poriadne predražila.

Ako sa na to pozeráme my?

Iniciatíva Apple je v tomto smere naozaj inšpiratívna aj pre ostatné spoločnosti. Na druhej strane ale musíme byť realisti a uvedomiť si, že okrem zníženia uhlíkovej stopy sa razantne zvýšia zisky z predaja príslušenstva.

Pokiaľ by to Apple myslelo naozaj vážne, tak by napríklad v Indii (počas posledných dní) neponúkalo slúchadlá AirPods ku každému predanému iPhonu 11 zadarmo. Tak isto by sme sa zrejme dočkali miernej cenovej kompenzácie (za absenciu príslušenstva) zohľadnenej v cene zariadení. Nič také sa žiaľ nestalo. Aký je váš pohľad na vec? Napíšte nám svoje názory do komentára.

Prečítajte si tiež  iPhone mini sa lúči: Apple ho zruší a vy ho už nikdy neuvidíte. Stále sa dá kúpiť v zľavách za super peniaze
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.